Вісники та науково-технічні збірники, журнали

Permanent URI for this communityhttps://ena.lpnu.ua/handle/ntb/12

Browse

Search Results

Now showing 1 - 6 of 6
  • Thumbnail Image
    Item
    Феномен світла в сценографічних вирішеннях Євгена Лисика
    (Видавництво Львівської політехніки, 2021-03-01) Яців, Мирослав; Yatsiv, Myroslav; Національний університет “Львівська політехніка”; Lviv Polytechnic National University
    Спираючись на візуальний, порівняльний, філософський, художньо-стилістичний та іконографічний аналізи низки сценічних вирішень Є. Лисика зроблено теоретичний висновок про те, що світло і колір відіграють важливу роль у формуванні творчої концепції видатного театрального художника, сприяють формуванню його унікального стилю та манери виконання художньо-монументальних сценічних вирішень. Зроблено припущення, що їхнє цілісне виконання, в контексті композиції, перспективної системи, пропорцій, способів використання світла і кольору наближається до основних принципів побудови в іконографічних зображеннях християнської традиції.
  • Thumbnail Image
    Item
    Peculiarities of light functioning in modern Greek Catholic churches of Ukraine
    (Видавництво Львівської політехніки, 2021-10-10) Яців, Мирослав; Yatsiv, Myroslav; Національний університет “Львівська політехніка”; Lviv Polytechnic National University
    У кожен історичний період світло, як природне, так і штучне, відігравало важливу роль у створенні священного простору храму, атмосфери містики і зосередженості, було і залишається невід’ємною частиною релігійного ритуалу. Водночас світло як явище архітектонічне – формотворний елемент просторової структури християнського храму, найважливіший чинник сприйняття його простору та іконографії Предметом аналізу, що міститься у статті, є світлове середовище у просторі сучасних греко-католицьких церков. Аналіз функцій світла в церквах зроблено на прикладі нещодавно побудованих знакових храмів в Україні, що належать УГКЦ. Виявлено особливості розподілу природного та штучного світла у просторі сучасних церков, подібності та відмінності в організації світлового середовища порівняно з історичними храмами. Визначено істотний вплив світла, насамперед природного, на образ та архітектоніку храмів, візуальне сприйняття їхнього середовища, на формування відповідного містичного настрою та сакральної атмосфери у його головному просторі. Встановлено, що незважаючи на значне збільшення загального освітлення, ієрархія розподілу яскравості зберігається у внутрішній частині храмів: збільшується загальна освітленість від стін до центру храму, і відповідно, від підлоги до склепінь та піднебінь куполів. Встановлено значення та функції електричного освітлення в структурі світлового середовища сучасного храму, напрямки розвитку систем електричного освітлення завдяки розширення їх утилітарних та декоративних функцій. Визначено, що продумане електричне освітлення для сучасних сакральних будівель повинно відповідати вимогам літургії, комфорту зору та необхідності належно відображати символічні й естетичні цінності сакральних інтер’єрів. Сучасні освітлювальні рішення дають змогу досягти цієї важливої мети. Правильно дібрані та належно розташовані джерела світла можуть створити абсолютно новий світловий образ храму.
  • Thumbnail Image
    Item
    Напрямки розвитку систем штучного освітлення сучасних східних християнських храмів
    (Видавництво Львівської політехніки, 2019-03-20) Яців, М. Б.; Yatsiv, M. B.; Національний університет “Львівська політехніка”; Lviv Polytechnic National University
    Розглянуто генезис систем штучного освітлення простору традиційного східного християнського храму, встановлено значення та функції електричного освітлення в організації світлового середовища сучасних церковних будівель. Визначено напрями розвитку систем електричного освітлення завдяки розширенню утилітарних та декоративних функцій електричного світла; створення світлових явищ засобами сучасних освітлювальних технологій.
  • Thumbnail Image
    Item
    Особливості організації штучного освітлення сакральних просторів традиційної й сучасної церкви
    (Видавництво Львівської політехніки, 2014) Яців, М. Б.
    Зіставляються богословські, просторові та світлотехнічні аспекти електричного освітлення християнських храмів східного обряду. Пропонуються основні системи електричного освітлення, здатні істотно поліпшити організацію світлового середовища сакрального простору традиційних та сучасних церковних будівель. Religious, spatial and lighting aspects of electric illumination of orthodox temples are compared. Systems of electric illumination of the temple, capable to improve the organization of the light environment of sacral space of traditional and modern churches are offered.
  • Thumbnail Image
    Item
    Кольористичні особливості форм сакрального простору в архітектурі українських церков
    (Видавництво Львівської політехніки, 2013) Гнідець, Р. Б.
    Розглянено сутність кольору як формоутворювального компонента структури сакрального простору в екстер’єрі та інтер’єрі, що дає можливість вираження площинного і глибинного сприйняття форми та простору. Виникає можливість наблизити до суб’єкта споглядання сакральної ідеї духовного наповнення та вивчення небесного світу як структури цієї просторовості у хра моб удуванні України. To consider the essence of color as a form creation component of structure of sacrality space on the outside or inside that to be given the possibility to express the spaciety and profoundity perceptive the form and the spaciousness. To possibility arise bring nearer to the individual contemplation the sacral notion to be filled spiritual and investigate the heavenly world as a spatial structure in the Ukrainian temple building.
  • Thumbnail Image
    Item
    Темпоритм і утвердження правди у моделі "Світло-темрява" (Зі спадщини Йосифа Сліпого)
    (Видавництво Національного університету "Львівська політехніка", 2008) Тіменик, Зиновій
    Обґрунтовуються намагання згармонізувати темпоритмічні особливості світла-темряви (як моделі) на межі богословської та філософської спадщини Й. Сліпого. Осмислюється суперечливе, дисгармонійне функціонування елементів цієї моделі з погляду правдивості й моралі церковних діячів. Розкриваються реалії темряви і саморух світла. It is well-found endeavours to concord rate-rhythmical peculiarities of “light-darkness“ model within the limits of Joseph’s Slipyj’s theological and philosophical works. It is grasped contradictory, disharmonious function this model with the point of viev of the thruth and morality of church figures. It is eхposed eхpressions of the darkness and everlasting selfadvance of the light.