Окремі аспекти ранньої правової соціалізації

Роль ранньої правової соціалізації полягає у включенні людини в глобальне суспільство з мінімізацією ризику розвитку деструктивної правової поведінки. Вже в результаті навчання в школі діти повинні знати основні юридичні норми, які тлумачать їхні права та обов’язки, права та обов’язки їхніх батьків, друзів та держави. У статті розглянуто роль сім’ї та школи у тривалому процесі правової соціалізації особи, який ускладнений множинними економічними та соціальними чинниками. Успішна правова соціалізація потребує відповідних інноваційних освітніх програм, інноваційної методики із дидактичними підходами до навчання. Нам необхідна розвинена інфраструктура соціальних інститутів, здатна підготувати молодь до повноцінної участі в правовому житті суспільства. Відсутність в Україні належної стратегії здійснення правової соціалізації негативно впливає на стан законності та правопорядку в нашій державі.
Legal socialization of the children is an important part of the theory of legal socialization of the person. The role of early legal socialization is to includ the person in global society and to minimization risks of development destructive legitimate behavior. As a result of studing at school children must know the basic legal norms which interpret their rights and duties, rights and duties of their parents, of their friends and of the state. The article deals with the role of family and school in long and periodisated process of legal socialization of the person, complicated by multiple economic and social factors. Successful legal socialization requires relevant innovative educational programs, innovative methodology with didactical approaches to studies. We need developed infrastructure of social institutes. We must to prepare youth for a full participation in legal life of society. The lack of an appropriate strategy for legal socialization has a negative impact on the situation of legality and order in our state. The problems in the sphere of law-based education, imperfect organization of specialized trainings for children contribute to higher disorientation our citizens, establishment of asocial personality in law life, and in the end loss of effective impact on the right to real deeds and thoughts of Ukrainian citizens. Each case of illegality and abuse of rights prove problems at certain stages or mechanisms for personal legal socialization.
Роль ранней правовой социализации заключается во включении человека в глобальное общество с минимизацией риска развития деструктивного правового поведения. Уже в результате обучения в школе дети должны знать основные юридические нормы, которые толкуют их права и обязанности, права и обязанности их родителей, друзей и государства. В статье рассмотрена роль семьи и школы в длительном процессе правовой социализации личности, который затруднен множественными экономическими и социальными факторами. Успешная правовая социализация требует соответствующих инновационных образовательных программ, инновационной методики с дидактическими подходами к обучению. Нам необходима развитая инфраструктура социальных институтов, способная подготовить молодежь к полноценному участию в правовой жизни общества. Отсутствие в Украине надлежащей стратегии осуществления правовой социализации отрицательно влияет на состояние законности и правопорядок нашего государства.

правова соціалізація, правове виховання, дитинство, правомірна поведінка, legal socialization, legal education, childhood, legitimate behavior, правовая социализация, правовое воспитание, детство, правомерное поведение

Парута О. В. Окремі аспекти ранньої правової соціалізації / О. В. Парута // Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. Серія: Юридичні науки. — Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2019. — № 24. — С. 41–46.

Endorsement

Review