Використання паронімів в управлінських текстах

Видавництво Львівської політехніки

The article deals with the adjectives formed from the noun “institution” and how they are used in the official documents. Two nouns “institute” and “institution” are compared and their definitions in different dictionaries are given. Their usage in scientific articles and the usage of world combinations of the mentioned nouns is analyzed.

прикметники-пароніми, інституційний, інституціональний, наукові та управлінські тексти

Плотницька І. Використання паронімів в управлінських текстах / Інна Плотницька // Людина. Комп'ютер. Комунікація : збірник наукових праць / Національний університет "Львівська політехніка", Інститут комп'ютерних наук та інформаційних технологій, Кафедра прикладної лінгвістики. – Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2015. – С. 103–104. – Бібліографія: 4 назви.