Видавництво Львівської політехніки

The article aims at an overview of the concept “discourse” and its main characteristics. Considerable attention is paid to the definitions of categories “discourse” and “discourse analysis” provided by native and foreign linguists. Main principles of the discourse analysis of narrator’s communicative intentions are outlined.

дискурс, дискурс-аналіз, комунікативна інтенція, оповідач, текст

Бехта М. Дискурсна проекція комунікативних намірів оповідача в англійськомовній художній літературі страждання / Марія Бехта // Людина. Комп'ютер. Комунікація : збірник наукових праць / Національний університет "Львівська політехніка", Інститут комп'ютерних наук та інформаційних технологій, Кафедра прикладної лінгвістики. – Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2015. – С. 70–71. – Бібліографія: 9 назв.