Видавництво Львівської політехніки

The article presents a review of popular internet-based mass media in Ukraine, Britain and Poland in the context of research "The dynamics of ethnic stereotypes in Ukrainian, English and Polish mediapolytical discourse of early XXI century." The aim of the article is to identify those internetbased mass-media that actively participate in generating political discourse in their country on the one hand and are similar in terms of popularity, theme, target audience, format, etc. on the other.

Інтернет-ЗМІ, медіаполітичний дискурс, порівняльний аналіз, аналітичні публікації

Фалафівка О. Інтернет-ЗМІ України, Великобританії та Польщі як середовище творення сучасного медіаполітичного дискурсу / Олеся Фалафівка // Людина. Комп'ютер. Комунікація : збірник наукових праць / Національний університет "Львівська політехніка", Інститут комп'ютерних наук та інформаційних технологій, Кафедра прикладної лінгвістики. – Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2015. – С. 85–86. – Бібліографія: 4 назви.