Видавництво Львівської політехніки

В статье на основе научных исследований обозначена перспектива использования компьютерных учебных систем в начальной школе, определены принципы использования информационно-коммуникационных технологий с учётом психолого-педагогических особенностей учеников начальной школы, очерчена их эффективность в процессе развития интеллектуальных умений младших школьников в процессе изучения предметов гуманитарного цикла. The article outlines the perspective of using the computerized educational systems in a primary school on the basis of scientific researches. The author determines the principles of using the information and communication technologies taking into account the psychological and pedagogical peculiarities of primary school pupils, and outlines their efficiency in the process of the development of intellectual skills of junior pupils in the process of humanitarian cycle subjects studying.

информационно-коммуникационные технологии, интеллектуальные умения, начальная школа, the information and communication technologies, intellectual skills, primary school

Міненко Н. Особливості застосування інформаційно-комунікаційних технологій як засобу розвитку інтелектуальних умінь учнів початкової школи / Наталія Міненко // Педагогіка і психологія професійної освіти. – Львів, 2012. – № 4. – С. 141–146. – Бібліографія: 10 назв.