Львівський національний університет природокористування

Кузов автобуса, як визначальний елемент конструкції, в процесі експлуатації внаслідок корозії та втомної міцності зазнає змін та є визначальним з точки зору законодавчих, регламентованих вимог щодо пасивної безпеки (Правил ЄЕК ООН № 52, 66, 107). Дані чинники є вирішальними у практиці країн ЄС при проведенні обов’язкових технічних контролів автобусів громадського транспорту, але що принаймні поки ще є відсутніми у відновленій нормативній базі України (ДСТУ 3649: 2010) та й інших пострадянських країнах. У рамках приєднання України до країн-учасниць Женевської угоди 1958 р. (Закон України № 8048-ІV від 20.02.2000 р.) проєктування кузовів автобусів і наступна оцінка (сертифікаційні випробування) вже здійснюються згідно умов відповідності вимогам пасивної безпеки (допустимий рівень деформації кузова при перекиданні на бік – Правила ЄЕК ООН № 66 та № 107, чи статичному навантаженні на дах – для автобусів категорії М2 Правил ЄЕК ООН № 52). Однак у процесі експлуатації унаслідок корозії і втомної міцності металу (під впливом різних характеристик нерівностей дороги та пасажиронавантаженості/пасажиропотоку) фізико-механічні властивості металу каркасу кузова вцілому зазнають значних змін (у сторону погіршення), внаслідок чого через певний термін експлуатації кузов уже не відповідає нормативним вимогам пасивної безпеки і потребує вибракування чи відновлювального ремонту. The body of the bus, as a determining element of the structure, during operation due to corrosion and fatigue strength undergoes changes and is decisive in terms of legislative, regulated requirements for passive safety (UNECE Rules № 52, 66, 107). These factors are decisive in the practice of the EU countries during conducting mandatory technical controls of public transport buses, but which at least are still absent in the restored regulatory framework of Ukraine (State Standard of Ukraine 3649: 2010) and other post-soviet countries. Within the framework of Ukraine's accession to the countries participating in the Geneva Agreement of 1958. (Law of Ukraine № 8048-ІV of 20.02.2000) design of bus bodies and subsequent assessment (certification tests) are already carried out in accordance with the conditions of compliance with passive safety requirements (the permissible level of body deformation during tipping over to the side – UNECE Rules № 66 and № 107, or static load on the roof – for buses of category M2 of UNECE Rules № 52). However, during operation, due to corrosion and fatigue strength of the metal (under the influence of various characteristics of road irregularities and passenger load/passenger traffic) the physical and mechanical properties of the metal of the body frame as a whole undergo significant changes (in the direction of deterioration), as a result of which after a certain period of operation the body no longer meets the regulatory requirements of passive safety and needs culling or repair.

автобус, кузов автобуса, довговічність, оцінка ресурсу, імітаційне моделювання, формування ресурсу, антикорозійний захист, пасивна безпека, нові технології, bus, bus body, durability, resource assessment, simulation modeling, resource formation, corrosion protection, passive safety, new technologies

Рубан Д. П. Науково-прикладні основи прогностичної оцінки та формування ресурсу кузовів автобусів : дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук : 05.22.02 – автомобілі та трактори / Дмитро Петрович Рубан ; Міністерство освіти і науки України, Львівський національний університет природокористування, Національний університет «Львівська політехніка». – Львів, 2024. – 355 с. – Бібліографія: с. 321–340 (163 назви).