Громадський контроль у процесах демократизації судової системи України

2022-01-01

Видавництво Львівської політехніки
Lviv Politechnic Publishing House

У статті зроблено спробу розкрити суть громадського контролю як чинника демократизації судової системи в Україні. З’ясовано, що громадський контроль є істотним чинником демократизації будь-якої інституції. Доведено, що саме активний громадський контроль за судовою владою може стати істотним поштовхом до створення ефективної та справедливої судової системи, забезпечити відкритість та прозорість функціонування судової влади, що зі свого боку, сприятиме збільшенню рівня довіри громадськості до судової системи. Сутність такого контролю не повинна зводитися лише до розуміння цього поняття, узвичаєних методів його реалізації, а повинно розглядатися як взаємодія влади та громадськості через налагодження сталих і дієвих способів взаємодії та комунікації.Зазначено, що сьогодні у науковому дискурсі існує певний консенсус стосовно того, що побудувати демократичну, соціальну, правову державу неможливо без тісного взаємозв’язку держави та громадянина, їх злагодженої роботи та ефективного контролю за діяльністю органів державної влади з боку громадськості. Тому громадський контроль за судовою системою є важливою формою реалізації конституційних прав громадян та активним способом залучення населення до управлінської діяльності державою.
The article attempts to reveal the essence of public control as a factor in the democratization of the judiciary in Ukraine. It has been found that public control is an essential factor in the democratization of any institution. It is proved that active public control over the judiciary can be a significant impetus to create an efficient and fair judiciary, ensure openness and transparency of the judiciary, which in turn will increase public confidence in the judiciary. The essence of such control should not be limited to understanding this concept, the usual methods of its implementation, but should be seen as the interaction of government and society through the establishment of sustainable and effective ways of interaction and communication. It is noted that today in the scientific discourse there is a consensus that building a democratic, social, legal state is impossible without the close relationship between the state and the citizen, their coordinated work and effective control over the activities of public authorities. Therefore, public control over the judiciary is an important form of realization of the constitutional rights of citizens and an active way to involve the population in government activities.

громадський контроль, судова системі України, судова влада, судді, демократизація, громадянське суспільство, держава, транспарентність, громадяни, громадянські організації, public control, judicial system of Ukraine, judiciary, judges, democratization, civil society, state, transparency, citizens, civic organizations

Чорнописька В. Громадський контроль у процесах демократизації судової системи України / Вікторія Чорнописька, Назар Гук // Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. Серія: Юридичні науки. — Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2022. — № 1 (33). — С. 92–98.