2018-06-01

Видавництво Львівської політехніки
Lviv Politechnic Publishing House

SWOT analysis is essential for strategic planning since its methodology is an effective tool for assessing the state of the problem and management situation in an institution. It is equally important to analyze relevant information and records management processes on a systematic approach. Analysis of information and records management processes today play a key role in the success of the organization and contribute to the adoption of sound strategic decisions.

система документування, методологія, системний аналіз, інформація, стратегічне планування, прийняття рішення

Садовенко В. Методичні засади застосування системного підходу у дослідженні інформаційно-документаційних процесів при SWOT-аналізі підприємств / Володимир Садовенко, Дарина Тимошенко // Інформація, комунікація, суспільство : матеріали 7-ї Міжнародної наукової конференції, 17–19 травня 2018 року, Чинадієво. — Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2018. — С. 152–153. — (Документознавство та інформаційна діяльність у системі сучасних наукових досліджень).

Endorsement

Review