2019-02-26

Видавництво Львівської політехніки

Стаття методично і композиційно підпорядкована ідейному задуму дослідження, який полягає у визначенні рівня правомірності моральних норм журналістики про дітей. Тому дослідницька увага головно спрямована на виявлення юридичних аргументів для підтвердження бо спростування положень професійної моралі, які регулюють діяльність міжнародного та українського журналіста під час підготовки матеріалів, що стосуються дітей. Детально проаналізовано міжнародні та національні юридичні документи щодо прав дитини, українське мас-медійне та інше законодавство, з одного боку, та міжнародні й українські документи з журналістської моралі, які визначають професійне поводження журналістів із дітьми, – з іншого. Їх порівняння здійснено у ключі встановлення ідейного співвідношення між відповідними положеннями моралі та права на міжнародному й українському рівнях. З’ясовано, які положення про моральне поводження журналістів із дітьми юридично обґрунтовані, а які положення позбавлені юридичного підґрунтя, які положення законодавства про права дитини потрібно внести до документів з журналістської моралі щодо поводження із дітьми. Виявлено і пояснено причини проблеми правомірних і неправомірних водночас норм журналістської моралі щодо дітей, інші слабкі та сильні позиції документів. Конкретизовано і доповнено визначення поняття “дитиноцентризм” для журналістики, встановлено його правомірність. Доведено необхідність чергової редакції моральних норм журналістики про дітей з метою їх конкретизації та юридизації.
The article is methodically and compositionally subordinated to the ideological design of the investigation, which consists in determining the degree of legitimacy of moral norms of journalism concerning children. Сonsequently, the main focus of the exploration is on identifying legal arguments to confirm or wave aside the provisions of professional ethics which regulate the activities of international and Ukrainian journalists in the preparation of materials concerning children. In the article is submitteda detailed analysis of international and national legal documents on children’s rights, Ukrainian media and other legislation, on the one hand, and international and Ukrainian documents on journalistic morals that designate the professional behavior of journalists with children, on the other. Their simileis carried outin the key to installation an ideological relationship between the relevant provisions of morality and law at the international and Ukrainian levels. It is clarified which provisions on the moral behavior of journalists with children are legally justified; which provisions on the moral behavior of journalists with children are without a legal basis; which provisions of the legislation on the rights of the child should be made into journalistic ethics documents concerning the behaviour with children. Caught out and explained the causes of problems of lawful and unlawful, at the same time, the norms of journalistic morals concerning children, other weak and strong stance of documents. The urgency of carrying out regular editions of moral norms of journalism about children in order to specify them and legalize them is proved.

журналістика, моральні норми журналістики, журналістська етика, права дитини, дитиноцентризм, культура дитинства, journalism, moral norms of journalism, journalistic ethics, children’s rights, Child-centrism, culture of childhood

Дзьомба Н. Права дитини та обов’язки журналіста: юридичне підґрунтя моральних норм журналістики про дітей / Наталія Дзьомба // Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. Серія: Журналістські науки. — Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2019. — № 3. — С. 110–121.