Thumbnail Image

Видавництво Львівської політехніки

В статье рассматриваются вопросы теоретические аспекты электронного и дистанционного обучения иностранным языкам, а также исследуются возможности использования информационно-коммуникативных технологий в системе иноязычного образования в Германии. The article deals with the questions of theoretical aspects of e-learning and distance learning of foreign languages. The author investigates opportunities of information and communication technologies’ usage in the system of foreign languages education in Germany.

образование Германии, иноязычное образование, дистанционное обучение, E-Learning, M-Learning, Blended Learning, education in Germany, foreign languages education, distant learning, E-Learning, M-Learning, Blended Learning

Гаманюк В. Е-Learning, M-Learning, Blended Learning і дистанційне навчання у системі іншомовної освіти Німеччини / Віта Гаманюк // Педагогіка і психологія професійної освіти. – Львів, 2012. – № 2. – С. 211–220. – Бібліографія: 9 назв.

Endorsement

Review