Національний університет «Львівська політехніка»

Дисертація присвячена синтезу нових поверхнево-активних функціональних макроініціаторів із контрольованими структурними та молекулярно-масовими характеристиками, які містять блоки та/або бічні ланцюги поліоксазолінів (пОкс), фтороалкільних спиртів (ФС) та реакційні кінцеві або бічні фрагменти, а також отриманню на їхній основі функціональних нано- та мікроструктур, міцел та полімерних наночастинок будови «ядро-оболонка». У роботі розвинуто комплексні підходи до синтезу поліамфіфілів – прекурсорів на основі пОкс та ФС із кінцевими та бічними гідроксильними, пероксидними, епоксидними групами, які утворюють вільні радикали або приєднують синтетичні/природні полімерні та низькомолекулярні речовини. Досліджено кінетичні закономірності реакцій утворення, передачі та обриву вільних радикалів у окисно-відновних системах (ОВС) у присутності функціональних передавачів ланцюга (ФПЛ) на основі похідних ізопропілбензену (ІПБ) та вперше отримано похідні пОкс та ФС із пероксидними, епоксидними та нітроксил-радикальними кінцевими групами. The dissertation is devoted to the synthesis of new surface-active functional macroinitiators with controlled structural and molecular mass characteristics, which contain blocks and/or side chains of polyoxazolines (pOx), fluoroalkyl alcohols (FA), and reactive terminal or side fragments, as well as the preparation of functional nano- and microstructures, micelles, and polymer nanoparticles of the core-shell structure. The work developed complex approaches to the synthesis of polyamphiphiles - precursors based on pOx and FA with terminal and side hydroxy, peroxide, and epoxy groups that form free radicals or attach synthetic and natural polymeric and low-molecular weight substances. The kinetic regularities of the formation, transfer and termination of free radicals in redox systems (ROS) in the presence of functional chain transmitters (FCT) based on isopropylbenzene (IPB) derivatives were studied, and derivatives of pOx and FA with peroxide, epoxide, and nitroxyl-radical terminal fragments were obtained for the first time.

вільнорадикальна полімеризація, блок- та графт-кополімер, ступінь заміщення, полімерні міцели, полівінілпіролідон, поліоксазоліни, фтороалкільні спирти, поверхнево-активні макроініціатори, супрамолекулярні структури, емульсійна полімеризація, системи доставки ліків, маркери мікроорганізмів, free radical polymerization, block and graft copolymer, degree of substitution, polymer micelles, polyvinylpyrrolidone, polyoxazolines, fluoroalkyl alcohols, surface-active macroinitiators, supramolecular structures, emulsion polymerization, drug delivery systems, microbial markers

Волянюк К. А. Поліоксазолін- і фтороалкілвмісні поверхнево-активні макроініціатори та функціональні мікро- і наноструктури на їх основі : дисертація на здобуття наукового ступеня доктора філософії : 102 – хімія / Катерина Андріївна Волянюк, Міністерство освіти і науки України, Національний університет “Львівська політехніка”. – Львів, 2023. – 214 с. – Бібліографія: с. 173–198 (259 назв).