Видавництво Львівської політехніки

Наведено наукові та практичні результати дисертаційного дослідження О. А. Лозицького на тему “Прикладна програмна система опрацювання україномовних технічних текстів для людей з вадами зору”. Автор розробив математичне та програмне забезпечення прикладної системи опрацювання україномовних технічних текстів для людей з вадами зору. Досліджено проблему автоматичного озвучення математичних формул та символів, а також удосконалено метод трансформації синтаксичного дерева. Розроблено прикладну програмну систему, яка складається з набору методів обробки і перетворення даних для озвучення українською мовою математичних формул та символів, записаних у різних форматах. У результаті розроблено програму озвучення математичних формул “MathPlay”, яка показала хороший результат розуміння на слух озвучених формул користувачем – 92,5%, для різних за складністю формул. Експериментально доведено доцільність застосування змішаних методів для створення DAISY книг. Адаптовано методи створення книг, що “розмовляють”, до української мови. Розроблено автоматизоване робоче місце незрячого користувача та прикладну систему опрацювання україномовних технічних текстів. This paper describes the results of O. Lozytskyy's dissertation research, basis on development of new computational methods and software of the computerized data processing and presentation for people with visual impairments system. Author developed applied programmed system of Ukrainian technical texts processing that consists of a set of processing and conversion methods for automatic reading mathematical formulas and symbols of the Ukrainian language, which written in a variety of formats. Unlike prior methods, it is more directed towards the segmentation and reading by the rules rather than streaming audio. As a result it was developed automatic reading system for set of different complexity of mathematical formulas (read correctly: 92.5 %). The system can be used by visually impaired people for studying the basics of mathematics, physics, astronomy, etc. Also, author adapted information technology of DAISY (Digital Accessible Information System) books producing for Ukrainian language. It can help to make DAISY books with math to study blind people.

програмна система, обробка україномовного технічного тексту, математична формула, вада зору, синтаксичне дерево, озвучення, автоматизоване робоче місце, DAISY, MathML

Лозицький О. А. Прикладна програмна система опрацювання україномовних технічних текстів для людей з вадами зору / О. А. Лозицький // Вісник Національного університету «Львівська політехніка». Серія: Інформаційні системи та мережі : збірник наукових праць. – 2015. – № 832. – С. 315–331. – Бібліографія: 14 назв.