Лексема «Вказувати» в газетних публікаціях

2021-02-21

Видавництво Львівської політехніки
Lviv Politechnic Publishing House

На підставі довідкової літератури та власного редакторського досвіду розглянуто вживання лексеми «вказувати» у журналістських матеріалах. Зосереджено увагу на поясненні значення цього слова у «Словнику української мови» (в 11 т.) та «Словнику української мови online». Приклади наведено із щоденної всеукраїнської газети «День», що є одним з найпопулярніших видань у рейтингу загальнонаціональних медіа. Зазначено, що лексему «вказувати» правильно вживати на позначення «жестом, рухом, спрямованим кудись, на когось, щось, привертати до кого-, чого-небудь увагу; показувати… указувати дорогу… бути зразком для здійснення чого-небудь… відзначати, виділяти, називати що-небудь, роблячи відомим, помітним… звертаючи увагу на щонебудь, пояснювати, розкривати його сутність… наказувати кому-небудь, робити зауваження, давати розпорядження, повчати…». А в інших випадках варто вживати не росіянізм «вказувати», а «зазначити», «занотувати», «зафіксувати», «написати», «подати», «свідчити» тощо. Правильно писати «на звороті малюнка журналіст написав (зазначив, занотував)…»; «зазначити (подати, записати) в фемінітиві назву»; «в декларації подати (зазначити, написати) види доходів», «у розділі фіксують (записують, зазначають) дані про види та суми доходів», «зазначати місце проживання, серію і номер паспорта, ідентифікаційний код…», «інформація не буде подана»; «зазначати (записувати) в документах», «записувати (зазначати, занотовувати) на конверті рік народження»; «Менше 25 хворих на 100000 мешканців країни свідчить…». Акцентовано, що від точності слововживання залежить доступність, естетичний вплив і дієвість газетних публікацій.
In this article authors take into consideration usage of the verb «point out» in journalistic materials on the basis of reference literature and their own editorial experience. The article focuses on explanation of the meaning of these word in Ukrainian dictionary in eleven tomes and Dictionary of the Ukrainian language online. Materials for analysis are selected from the Ukrainian national daily newspaper «The Day», which is one of the most popular publications in the ranking of national media. It is noted that the token «point out» is correctly used to denote «a gesture, a movement directed somewhere, at someone, something, to draw attention to someone or something; show… point the way… a model for something… mark, highlight, name something, making known, noticeable… paying attention to something, explain, reveal its essence… order someone, make remarks, give orders, to teach…». And in other cases it is necessary to use not Russianism «point out», but «to mark», «to note down», «to fix», «to write», «to submit», «to testify» etc. Correctly write «on the back of the picture the journalist wrote (noted, took notes)…»; «Indicate (submit, write) in the feminine name»; «In the declaration to submit (indicate, write) types of income», «in the section record data on types and amounts of income», «indicate place of residence, series and number of passport, identification code…», «information will not be submitted»; «Indicate (write) in documents», «record (indicate) the year of birth on the envelope»; «Less than 25 patients per 100,000 inhabitants of the country testify…». It is emphasized that the accuracy of word usage depends on the availability, aesthetic impact and effectiveness of newspaper publications.

лексема, газетні матеріали, ненормативне вживання, словники, lexem, newspaper materials, non-normative use, dictionaries

Ріпей М. Лексема «Вказувати» в газетних публікаціях / Марія Ріпей // Вісник Національного університету “Львівська політехніка” : журналістика. — Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2021. — Том 1 (1). — С. 69–74.