Досліджується вплив перехідного етапу економіки в Україні на рекламний процес. Виявлено, що вплив достатньо суттєвий. Висуваються пропозиції щодо регулювання рекламної діяльності. In the article the impact of the transition period on the advertising process in Ukraine is analised. It is found to be quite significant. It was proposed that advertisers in general are not willing to perform new tasks, advertising is regulated in “high-low” manner, advertising budgeting methods are mainly of arbitrary type and advertising is rated to be of low efficiency.

Горбаль Н. І. Вплив перехідного етапу розвитку економіки в Україні на здійснення рекламної діяльності / Н. І. Горбаль // Вісник Національного університету "Львівська політехніка". – 2000. – № 391 : Проблеми економіки та управління. – С. 104–109. – Бібліографія: 12 назв.