Ціннісні орієнтири регіональних телевізійних новин

2017-12-27

Видавництво Львівської політехніки

Викладено результати наукового дослідження основних цінностей регіональних новин та їх впливу на формування в аудиторії здорових морально-психологічних якостей, соціогуманістичного світобачення, державницького мислення, національно-грома- дянської гідності.
The following aspect is examined in this article: the concept of creating news on regional TV channels consists of informing about all spheres of life organically combined with regional, national and universal values. Under such conditions, content of news will promote the formation of healthy moral and psychological qualities, humanistic outlook, national civil dignity. In the basis of the regional mediaproduction that affects interests and needs of a person or Ukrainian society as a whole, there should be information about regional, national and universal values in organic unity regardless of whether it concerns social, political, economics, cultural issues, etc. As a result of analysis of the news content the following social and cultural values can be singled out: absolute; national; civil; family; personal. Thus, the main tasks of regional television include active promotion of formation of Ukrainian national civil identity, overcoming pessimism in relation to the possibility of building a united, independent, legal, democratic state, creating the decent living conditions as a result of own work of the population.
Рассмотрен следующий аспект: концепция создания новостей на региональных телеканалах заключается в информировании обо всех сферах жизни, органично связанных с региональными, национальными и универсальными ценностями. В таких условиях содержание новостей будет способствовать формированию здоровых морально-психологических качеств, гуманистических воззрений, национального гражданского достоинства. В основе регионального медиапроизводства, которое затрагивает интересы и потребности человека или украинского общества в целом, должна быть информация о региональных, национальных и универсальных ценностях в органическом единстве независимо от того, касается ли это социальных, политических, экономических, культурных вопросов, и т.п. В результате анализа новостного контента можно выделить следующие соци- альные и культурные ценности: абсолютные; национальные; гражданские; семейные; личные. Таким образом, основные задачи регионального телевидения включают активное продвижение формирования украинской национальной гражданской идентичности, преодоление пессимизма в отношении возможности построения единого, независимого, правового, демократического государства, создание достойных условий жизни в результате собственной работы населения.

новини, телебачення, цінності, стандарти, аудиторія, реципієнт, контент, кореспондент, випуск, news, TV, values, standards, audience, recipient, content, correspondent, новости, телевидение, ценности, стандарты, аудитория, реципиент, контент, корреспондент, выпуск

Дворянин П. Ціннісні орієнтири регіональних телевізійних новин / Парасковія Дворянин // Вісник Національного університету «Львівська політехніка». Серія: Журналістські науки. — Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2017. — № 883. — С. 45–50.