Моделювання хвильових полів у шаруватих середовищах із додатковими напруженнями

Національний університет “Львівська політехніка”

Розглянуто модель вертикально-неоднорідного середовища, коли один або декілька шарів знаходяться під додатковою напругою. Для розв`язання задачі запропоновано використання матричного методу Томсона—Хаскела для побудови поля переміщень з метою використання відповідних аналітичних співвідношень для вирішення оберненої задачі щодо тензора напружень або/і параметрів джерела. Одержані результати математичного моделювання є простими у використанні, їх можна застосовувати для інтерпретації сейсмічних записів. Расмотрено модель вертикально-неоднородной среды, когда один или несколько слоев находится под дополнительным напряжением. Для решения задачи было предложено использывание матричного метода Томсона-Хаскела для построения поля перемещения с целью использовать соответсвенные аналитические соотношения для решения обратной задачи по тензору напряжения или/и параметров источника. Полученные результаты математического моделирования являются простыми в использовании и могут применяться для интерпретации сейсмических записей. We consider the model of a vertically inhomogeneous medium, when one or more layers are under more stress. We suggested to use the matrix method of Thomson-Haskela for solving the problem to build field movements in order to use relevant analytical relations for solving the inverse problem in respect of stress tensor and / or parameters of the source. The results of mathematical modelling are simple in utilization and can be used for interpretation of seismic records.

вертикально-неоднорідне середовище, матричний метод, тензор сейсмічного моменту, гідростатичний стиск, обмінні хвилі, вертикально-неоднородная среда, матричный метод, тензор сейсмического момента, гидростатическое сжатие, обменные волны, vertically inhomogeneous medium, matrix method, seismic moment tensor, hydrostatic compression, converted waves

Малицький Д. В. Моделювання хвильових полів у шаруватих середовищах із додатковими напруженнями / Д. В. Малицький, А. Ю. Павлова, В. Ф. Чекурін // Геодинаміка.– 2011. – № 2 (11). – С. 196–198. – Бібліографія: с. 198.