Thumbnail Image

Видавництво Львівської політехніки

The article deals with the problematic issues of formation of terminological system in linguistic genderology. It focuses on the terms patriarchal - patriarchatic, androcentrism -malecentrism as well as on their understanding by social sciences and linguistics. Special attention is also paid to the perspectives of registration of above-mentioned terms in linguogenderological dictionaries.

термін, лінгвогендерологія, патріархат, патріархатний, андроцентризм, масуліноцентризм, маскулінізм

Архангельска А. Термінний апарат сучасної лінгвогендерології: проблеми і перспективи становлення / Алла Архангельска // Людина. Комп'ютер. Комунікація : збірник наукових праць / Національний університет "Львівська політехніка", Інститут комп'ютерних наук та інформаційних технологій, Кафедра прикладної лінгвістики. – Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2015. – С. 91–94. – Бібліографія: 8 назв.

Endorsement

Review