2023-02-28

Видавництво Львівської політехніки
Lviv Politechnic Publishing House

Здійснено аналіз функціонування та розвитку українського медіаринку у 2022 році у контексті світового медіабізнесу. Важливість дослідження саме цього року зумовлена головно двома чинниками: 1) воєнними подіями в Україні, яка геополітично знаходиться у центрі Європи; 2) тяглістю наслідків пандемії Covid-19. Ці два чинники спричинилися до значних змін у фінансовій, політико-економічній структурі, як світу, так і України. Як наслідок: зміна підходів до функціонування світових медіагігантів (запровадження інновацій і актуалізація пріоритетних напрямків розвитку у медіабізнесі). Наразі найбільшу динаміку розвитку спостерігають у секторі віртуальної реальності та мобільних ігор – експерти PwC прогнозують зростання доходів на 19 % до 2026 року, а вартість медіаіндустрії становитиме майже 3 трлн доларів. На основі оприлюднених аналітичних даних простежено тенденції розвитку світового медіабізнесу у контексті наслідків війни в Україні. Зокрема, з’ясовано, що у 2022 році відбуваються зміни у соціальних мережах, що пов’язано з купівлею Twitter, акцент на потокове передавання, падіння цін на акції провідних медіагігантів (Disney, Fox, CNN Warner Bros.Discovery, Paramount, Comcast, Roku), а також скорочення штатів медіакомпаній, що призводить до значного збільшення безробіття серед сегменту медіапрацівників. Проаналізовано зміни розвитку усіх сегментів українського медіаринку в умовах російсько-української війни: друкованих медіа, телебачення, радіо, реклами та соціальних медіа. Представлено динаміку видання газет та журналів у травні – грудні 2022 року. Показано тенденції на телерадіоринку (контекст роботи радіо і телебачення, вихід нових телеканалів в український медійний телепростір). Виокремлено проблеми ринку реклами, який розвивався головно в діджитал-сфері, що відповідає загальним світовим тенденціям. Також звернено увагу на стан українського медіабізнесу: відхід медіагруп та створення нових.
The research analyzes the functioning and development of the Ukrainian media market in 2022 in the context of the global media business. The importance of this year’s research is mainly due to two factors: 1) military events in Ukraine, which is geopolitically located in the center of Europe; 2) the continuing consequences of the Covid-19 pandemic. These two factors have led to significant changes in the financial, political and economic structure of both the world and Ukraine. As a result, approaches to the functioning of global media giants have changed (introduction of innovations and actualization of priority areas of development in the media business). Currently, the greatest dynamics of development is observed in the sector of virtual reality and mobile games – PwC experts predict revenue growth of 19 % by 2026, and the value of the media industry will be almost $ 3 trillion. Based on the published analytical data, the article traces the trends in the development of the global media business in the context of the consequences of the war in Ukraine. In particular, it was found that in 2022 there are changes in social networks, which is associated with the purchase of Twitter, an emphasis on streaming, falling stock prices of leading media giants (Disney, Fox, CNN Warner Bros.Discovery, Paramount, Comcast, Roku), as well as staff cuts in media campaigns, which, accordingly, entails a significant increase in unemployment among the segment of media workers. The research also traces changes in the development of all segments of the Ukrainian media market in the context of the Russian-Ukrainian war: print media, television, radio, advertising and social media. The dynamics of newspaper and magazine publishing in May–December 2022 is presented. The trends in the TV and radio market (the context of radio and television, the entry of new TV channels into the Ukrainian media TV space) are shown. The problems of the advertising market, which developed mainly in the digital sphere, which corresponds to general global trends, are analyzed. Attention is also paid to the state of the Ukrainian media business: the departure of media groups and the creation of new ones.

медіаринок, медіабізнес, медіаіндустрія, ринок реклами, медійний простір, російсько-українська війна, інновації у медіабізнесі, глобальний ринок медіа, media market, media business, media industry, advertising market, media space, Russian-Ukrainian war, innovations in media business, global media market

Гоцур О. Стан медіаринку України у 2022 році на тлі функціонування світового медіабізнесу / Оксана Гоцур // Вісник Національного університету “Львівська політехніка”: журналістика. — Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2023. — № 2 (6). — С. 15–22.