Видавництво Львівської політехніки

Основними постачальниками мінеральних речовин сільськогосподарським культурам на сьогодні є хімічні добрива. Вдалим прикладом реалізації ефективного та екологічно безпечного агропромислового виробництва стають господарства зі замкнутим циклом руху біомаси та енергії – так звані біоконверсні комплекси. Їхні головні складові – рослинництво, тваринництво й енергетика перебувають у тісному взаємозв’язку й можуть бути збалансовані. Сьогодні також великого значення набуває виробництво й використання мікробіологічних препаратів для сільського господарства. Основою їх є азотфіксувальні, осформобілізувальні, метаноутворювальні бактерії. Які здатні збагачувати ґрунт легкодоступними для рослин формами азоту й фосфору, збільшувати ефективність використання кормів, підвищувати ефективність одержання альтернативного палива (біогаза). За даними Держкомстату України, за останні 10 років мінеральні добрива внесено тільки в межах 60–70 %, а органічні – у межах 5–7 % усіх засіяних площ від необхідної їхньої кількості. Загалом на посівних площах України річна економія енергетичних ресурсів за широкого використання органічних, органо-мінеральних та мікробіологічних добрив може досягати мільйонів тонн умовного палива. На основі теоретичного аналізу та практичної реалізації в ІТТФ НАН України розроблені та впроваджені у виробництво енергоресурсоефективні технології та устаткування з виробництва органічних, органо-мінеральних добрив та мікробіологічних препаратів. The main suppliers of minerals to crops today are chemical fertilizers. A good example of the implementation of efficient and environmentally friendly agro-industrial production are farms with closed loop motion biomass and energy – the so-called bioconversion complex. Their main components – crops, livestock and energy are closely interrelated and can be balanced. Today, great importance is also the production and use of microbial preparations for agriculture. The basis of their nitrogen-fixing is, phosphorus and methane bacteria. They are able to enrich the soil for plants readily available forms of nitrogen and phosphorus, increase feed efficiency, increase the efficiency of obtaining alternative fuel (biogas). According to the State Statistics Committee of Ukraine for the past 10 years fertilizers have been made within the 60–70 %, and organic – in 5–7 % of the sown areas required by their number. In total sown area of Ukraine annual fuel savings in wide use organic, organic and mineral fertilizers and microbiological can reach millions of tons of fuel. The based on theoretical analysis and practical implementation in the Institute of Engineering Thermophysics, NAS of Ukraine developed and used in the production energy and resource efficient technology and equipment for the production of organic and organomineral fertilizers and microbiological preparations.

органічні відходи, агропромисловість, збереження енергії, технологія, устаткування, organic waste, agriculture, save energy, technology, equipment

Лященко А. В. Теоретичний аналіз та практичні можливості використання органічних відходів агропромислового комплексу як один з шляхів до економії енергоресурсів в Україні / А. В. Ляшенко // Вісник Національного університету "Львівська політехніка". Серія: Теорія і практика будівництва : збірник наукових праць. – 2015. – № 823. – С. 205–209. – Бібліографія: 7 назв.