Видавництво Львівської політехніки

В статье отображено развитие идей эстетического воспитания в украинской научной мысли (XIX – начало XX вв.); доказано, что на формирование эстетической воспитанности личности самыми влиятельными были красота и сила слова. The article deals with the development of the ideas of aesthetic education in Ukrainian scientific thought (the 19th – the beginning of the 20th centuries). It is proved that the beauty and the power of the word had the greatest impact on the formation of aesthetic education of personality.

эстетическое воспитание, искусство, эстетический вкус, эстетический идеал, эстетические чувства, aesthetic education, art, aesthetic taste, aesthetic ideal, aesthetic feelings

Городиська В. Ідеї естетичного виховання у поглядах вітчизняних громадських діячів (XIX – початок XX ст.) / Віолета Городиська // Педагогіка і психологія професійної освіти. – Львів, 2012. – № 4. – С. 190–197. – Бібліографія: 11 назв.