2005-03-01

Видавництво Львівської політехніки
Lviv Politechnic Publishing House

Метою роботи було встановлення взаємозв’язків між економічною складністю та економікою знань. Також в статті було запропоновано новий напрямок досліджень, а саме пошук кореляційних коефіцієнтів між індексом економічної складності, індексом економіки знань та основними компонентами останнього. В роботі застосовний кореляційний аналіз, а саме парний кореляційний тест. Іншою характеристикою обраного підходу є використання індексу економічної складності (ECI) та індексу економіки знань (KEI). Основним висновком є наявність сильної та статистично значущої кореляції між індексом економічної складності та економікою знань. Крім того, були підтверджені сильні та статистично значущі зв’язки між економічною складністю, інституціями та інноваційною системою. В результаті застосування методу визначено аспекти економічної складності. Внаслідок проведеного дослідження встановлено наявність сильної кореляції між економічною складністю та складністю знань. Така залежність була встановлена в результаті аналізування даних сорока однієї країни. Країни були розбиті на п’ять груп за рівнем економічної складності, а саме: висока, верхня-середня, середня, нижня-середня та низька. Крім того, було виявлено, що інститути та інноваційна структура мають сильний зв’язок із економічною складністю. Істотним результатом дослідження є статистична значущість отриманих результатів. Теоретичні аспекти економічної складності були виділені та пояснені, як аспекти економіки знань впливають на економічну складність через ці аспекти. В результаті досліджень була виявлена тенденція: країни з більшими значеннями Індексу економічної складності асоціюються з вищими значеннями Індексу економіки знань. Такий можливий зв’язок підтверджує основні припущення: економіка знань розвивається разом з економічною складністю. Відповідно, для методології ЄБРР розробка ІСТ є способом удосконалення економіки знань у країнах на ранній стадії її розвитку. Отримані результати можуть бути використані для формування економічних стратегій, планування та регулювання.
The purpose of the paper is the establishment of relationships between economic complexity and knowledge economy. The main method is correlation analysis, namely a pairwise correlation test. Another characteristic of the chosen approach is the employment of Economic Complexity Index (ECI) and Knowledge Economy Index (KEI). The main finding is a strong and statistically significant correlation between the economic complexity index and the knowledge economy. Additionally, strong and statistically significant results were confirmed between economic complexity, institutions, and innovative system. Aspects of economic complexity were defined. Also, a new direction is the implementation of the pairwise correlation tests for Economic Complexity Index, Knowledge-Economy Index and pillars of the latter. The obtained results can be used for the formation of economic strategies, planning and regulation.

економічна складність, економіка знань, потоки знань, дифузія знань, economic complexity, knowledge economy, knowledge flows, knowledge diffusion

Oleksiv I. Economic complexity and knowledge economy: diffusion of the knowledge as a factor for economic growth / I. Oleksiv, D. Mirzoieva // Management and Entrepreneurship in Ukraine: the stages of formation and problems of development. — Lviv : Lviv Politechnic Publishing House, 2022. — Vol 4. — No 1. — P. 224–230.