Thumbnail Image

Видавництво Львівської політехніки

Методами рентгенофазового та рентгеноструктурного аналізу проведено дослідження фазової та структурної поведінки систем NdAlO3–RAlO3 та SmAlO3- RAlO3 (R = Eu, Gd, Tb, Dy, Ho) в широкому концентраційному та температурному діапазоні. Встановлено, що при кімнатній температурі в системах NdAlO3–RAlO3 утворюються два види твердих розчинів Nd1-xRxAlO3 з ромбоедричною та ромбічною структурою перовськиту, між якими існує область незмішуваності, в якій спостерігається співіснування двох перовськитних фаз. У системах SmAlO3-RAlO3 утворюються неперервні тверді розчини заміщення з ромбічно деформованою структурою перовськиту. Особливістю твердих розчинів Nd1-xRxAlO3 та Sm1-xRxAlO3 із ромбічною структурою є явище перетину параметрів елементарної комірки при певних концентраціях. Арбітражними методами термічного аналізу та іn situ високотемпературної порошкової дифракції синхротронного випромінювання в досліджуваних системах встановлено існування температурно-індукованих фазових переходів першого роду Pbnm↔R 3 c. На основі проведених досліджень побудовано діаграми стану систем NdAlO3-RAlO3 та SmAlO3-RAlO3. Phase and structural behaviour in the NdAlO3–RAlO3 and SmAlO3-RAlO3 (R = Eu, Gd, Tb, Dy, Ho) systems has been studied in a whole concentration range by X-ray diffraction method. Depending on x two kinds of solid solutions Nd1-xRxAlO3 with rhombohedral and orthorhombic perovskite structure are formed in NdAlO3–RAlO3 systems. A morphotropic phase transition between two perovskite-like structures occurs at certain composition, where the co-existence of both phases is observed. Continuous solid solutions Sm1-xRxAlO3 with orthorhombic structures exist at room temperature in SmAlO3-RAlO3 systems. Peculiarity of the Nd1-xRxAlO3 and Sm1-xRxAlO3 solid solutions with orthorhombic structure is lattice parameter crossover occurred at certain compositions. First-order structural phase transition Pbnm↔ R3 c has been detected in NdAlO3-RAlO3 and SmAlO3-RAlO3 systems both from in situ high-temperature X-ray synchrotron powder diffraction and differential thermal analysis. Based on the results obtained phase diagram of the pseudo-binary systems NdAlO3-RAlO3 and SmAlO3-RAlO3 has been constructed.

алюмінати рідкісноземельних елементів, перовськити, кристалічна структура, фазовий перехід, rare earth aluminates, perovskites, crystal structure, lattice crossover, phase transition

Огонь Н. А. Кристалічна структура та температурна поведінка твердих розчинів у системах NdAlO3-RAlO3 та SmAlO3-RAlO3 / Н. А. Огонь, Л. О. Василечко // Вісник Національного університету "Львівська політехніка". – 2013. – № 764 : Електроніка. – С. 54–62. – Бібліографія: 18 назв.

Endorsement

Review