Історико-правові особливості розвитку вищої освіти в Україні (XVII–XІХ ст.)

Проаналізовано історичний розвиток вищої освіти в Україні упродовж XVII– XІХ ст., визначено її історико-правові особливості. Особливу увагу звернено на становлення й розвиток гуманітарної університетської освіти, що заклала основу вітчизняної вищої освіти й слугувала джерелом провідних ідей упродовж кількох століть її розвитку. Доведено, що генезис вищої освіти охоплює другу половину XVI – початок ХХІ ст., тобто час від зародження перших вищих українських шкіл, які діяли у Речі Посполитій, до сучасних університетів європейського типу в Україні.
The article analyzes the historical development of higher education in Ukraine during the XVII–XIX centuries, its historical and legal peculiarities are determined. Particular attention is paid to the formation and development of humanitarian university education, which laid the foundation for domestic higher education and served as a source of leading ideas over several centuries of its development. It is proved that the genesis of higher education covers the second half of the 16th – the beginning of the 21st century, that is, the time from the birth of the first higher Ukrainian schools that operated in the Commonwealth to modern European-level universities in Ukraine.
Проанализировано историческое развитие высшего образования в Украине на протяжении XVII–XIX вв., определены его историко-правовые особенности. Особое внимание обращено на становление и развитие гуманитарного университетского обра- зования, заложившего основу отечественного образования и служившего источником ведущих идей на протяжении нескольких веков его развития. Доказано, что генезис высшего образования охватывает вторую половину XVI – начало XXI в., то есть период от зарождения первых высших украинских школ, действовавших в Речи Посполитой, до современных университетов европейского типа в Украине.

вища освіта, університет, історико-правові особливості, універси- тетська освіта, навчання, історичний розвиток, братства, Острозька академія, Києво- Могилянська академія, факультет, higher education, university, historical and legal features, university education, teaching, historical development, fraternity, Ostroh Academy, Kyiv-Mohyla Academy, faculty, высшее образование, университет, историко-правовые особен- ности, университетское образование, обучение, историческое развитие, братства, Острожская академия, Киево-Могилянская академия, факультет

Парпан У. Історико-правові особливості розвитку вищої освіти в Україні (XVII–XІХ ст.) / Уляна Парпан // Вісник Національного університету «Львівська політехніка». Серія: Юридичні науки : збірник наукових праць. — Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2017. — № 876. — С. 18–25.