Міжнародно-правові стандарти соціального захисту людей похилого віку

Визначено особливості регулювання права осіб похилого віку на соціальний захист на міжнародно-правовому рівні, охарактеризовано основні міжнародно-правові акти у цій сфері. Серед міжнародно-правових актів, які мають значення для соціального захисту осіб похилого віку, названо такі: загальна Декларація прав людини, Європейська соціальна хартія, Міжнародний план дій з проблем старіння, прийнятий Першою всесвітньою асамблеєю з проблем старіння у 1982 р., Принципи ООН стосовно літніх людей, Декларація з проблем старіння. Аналіз міжнародних документів свідчить, що їх основна мета полягає у гарантуванні кожній людині безпечної та гідної старості, належної можливості доступу осіб похилого віку до товарів та послуг, медичної допомоги, у забезпеченні можливості брати активну участь у житті суспільства як повноправний його член.
The peculiarities of regulating the right of the elderly to social protection at the international legal level are defined, the main international legal acts in this field are described. Among the international instruments relevant for the social protection of the elderly are: the Universal Declaration of Human Rights, the European Social Charter, the International Aging Plan on Aging, adopted by the First World Assembly on Aging in 1982, the United Nations Principles the elderly, Declaration on Aging. The analysis of international documents shows that their main purpose is to guarantee every person a safe and dignified old age, adequate access to the goods and services of the elderly, medical care, ensuring the opportunity to participate actively in the life of society as a full member.
Определены особенности регулирования права пожилых людей на социальную защиту на международно-правовом уровне, дана характеристика основных международно-правовых актов в этой сфере. Среди международно-правовых актов, имеющих значение для социальной защиты пожилых людей, следует назвать такие: Общая декларация прав человека, Европейская социальная хартия, Международный план действий по проблемам старения, принятый Первой всемирной ассамблеей по проблемам старения в 1982 г., Принципы ООН относительно пожилых людей, Декларация по проблемам старения. Анализ международных документов свидетельствует, что их основная цель заключается в обеспечении каждому человеку безопасной и достойной старости, надлежащей возможности доступа пожилых людей к товарам и услугам, медицинской помощи, обеспечении возможности активно участвовать в жизни общества в качестве полноправного его члена.

соціальний захист, люди похилого віку, міжнародно-правові стандарти, соціальні права, соціальне забезпечення, міжнародно-правові акти, гідність, social protection, elderly, international legal standards, social rights, social welfare, international legal acts, dignity, социальная защита, пожилые люди, международно-правовые стандарты, социальные права, социальное обеспечение, международно-правовые акты, достоинство

Чорнописька В. З. Міжнародно-правові стандарти соціального захисту людей похилого віку / В. З. Чорнописька, А. В. Баран // Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. Серія: Юридичні науки. — Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2019. — № 24. — С. 61–68.