У межах запропонованої уніфікованої моделі сегнетоактивних сполук сім'ї KH2PO, наближенні чотиричастинного кластера з врахуванням короткосяжних і далекосяжних взаємодій розраховано поперечні динамічні характеристики сегнетоелктриків типу KD2PO4 i антисегнетоелектриків типу ND4D2PO4. Проведено грунтовний числовий аналіз отриманих результатів і знайдено оптимальні нпбори мікропараметрів які забезпечують добрий кількісний опис наявних експерементальних даних для сегнетоелектриків типу K(H1¡xDx)2PO4 і антисегнетоелектриків типу N(H1¡xDx)4(H1¡xDx)2PO4. Within the proposed uni ed model for ferroelectric KH2PO4 family compounds transverse dynamic characteristics of the KD2PO4 type ferroelectrics and the ND4D2PO4 type antiferroelectrics are calculated in the four-particle cluster approximation taking into account short-range and long-range interactions. Substantial numerical analysis of the obtained results is carried out and proper choice of a parameter set provides correct description of the present experimental data for K(H1¡xDx)2PO4 type ferroelectrics and N(H1¡xDx)4(H1¡xDx)2PO4 type antiferroelectrics is found.

кластерне наближення, поперечна динамічна проникність, часи релаксації, cluster approximation, transverse dynamic permittivity, relaxation times

Левицький Р. Р. Поперечні динамічні властивості сегнетоактивних сполук сім'ї KH2PO4. Уніфікована модель / Р. Р. Левицький, А. С. Вдович, І. Р. Зачек // Вісник Національного університету «Львівська політехніка». – 2008. – № 625 : Фізико-математичні науки. – С. 65–85. – Бібліографія: 78 назв.