Видавництво Національного університету «Львівська політехніка»

Mathematical model for stress-optimization of thermal loadings of glass bodies is proposed. The model is constructed on the base of mechanical and mathematical model for thermoviscoelastic body with consideration of residual strains and stresses arising in thermal loading process. The technique for reduction of optimization problem to that on function conditional extremum is proposed.

Про математичну модель оптимізації за напруженнями режимів теплового навантаження скляних тіл / С. Ф. Будз, В. І. Асташкін, Є. М. Ірза, Р. А. Яцюк // Автоматизація виробничих процесів у машинобудуванні та приладобудуванні : український міжвідомчий науково-технічний збірник / Державний університет "Львівська політехніка" ; редколегія: З. А. Стоцько (відповідальний редактор) [та інші]. – Львів : Видавництво Державного університету "Львівська політехніка", 2001. – Випуск 36. – С. 69–74. – Бібліографія: 6 назв.