Теоретико-правові аспекти геронтоосвіти в Україні

На основі чинного національного законодавства, міжнародно-правових актів проаналізовано теоретико-правові аспекти геронтоосвіти в Україні. Обґрунтовано, що освіта упродовж усього життя є передумовою забезпечення права на освіту та зайнятість людей похилого віку. Зокрема, у Декларації Міжнародної конференції з проблем старіння підкреслено, що відсутність можливості отримувати освіту в літньому віці може стати причиною відчуження, ізоляції, роз’єднаності поколінь, маргіналізації тощо. Доведено, що зміст та пріоритетність заходів соціальної політики геронтоосвіти повинні бути взаємопов’язаними зі стратегією соціально-економічного розвитку країни, регіону і визначатися на основі науково обґрунтованої оцінки гостроти і значущості спричинених життям проблем, а також з урахуванням потреб та інтересів літніх громадян.
On the basis of current national legislation, international legal acts analyze the theoretical and legal aspects of gerontoeducation in Ukraine. It is substantiated that lifelong learning is a prerequisite for ensuring the right to education and employment for the elderly. In particular, the Declaration of the International Conference on Aging emphasizes that the lack of opportunity to receive education in the elderly can cause alienation, isolation, separation of generations, marginalization and more. It is proved that the content and priority of social policies of gerontoeducation should be in line with the strategy of socio-economic development of the country, the region and be determined on the basis of scientifically-based assessment of the severity and importance of the problems posed by life, as well as taking into account the needs and interests of senior citizens.
На основе действующего национального законодательства, международно-правовых актов проанализированы теоретико-правовые аспекты геронтообразования в Украине. Обосновано, что образование на протяжении всей жизни является предпосылкой обеспечения права на образование и занятость пожилых людей. В частности, в Декларации Международной конференции по проблемам старения подчеркнуто, что отсутствие возможности получать образование в пожилом возрасте может стать причиной отчуждения, изоляции, разобщенности поколений, маргинализации и др. Доказано, что содержание и приоритетность мер социальной политики геронтообразования должны бать взаимосвязанными со стратегией социально-экономического развития страны, региона и определяться на основе научно обоснованной оценки остроты и значимости выдвинутых жизнью проблем, а также с учетом потребностей и интересов пожилых граждан.

геронтоосвіта, люди похилого віку, соціальна гарантія, університет третього віку, соціальні послуги, старіння населення, правове забезпечення, міжнародно-правові акти, gerontoeducation, elderly people, social guarantee, third-year university, social services, population aging, legal support, international legal acts, геронтообразование, старики, социальная гарантия, университет третьего возраста, социальные услуги, старение населения, правовое обеспечение, международно-правовые акты

Гарасимів Т. З. Теоретико-правові аспекти геронтоосвіти в Україні / Т. З. Гарасимів // Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. Серія: Юридичні науки. — Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2019. — № 24. — С. 28–34.

Endorsement

Review