Thumbnail Image

Видавництво Львівської політехніки

Розглянуто питання інформаційного забезпечення протидії злочинам у сфері цільових спеціалізованих державних фондів. Визначено основні напрями отримання інформації щодо правопорушень у зазначених фондах. Окреслено особливості організації взаємодії з метою виявлення правопорушень у сфері цільових спеціалізованих державних фондів. Рассмотрен вопрос информационного обеспечения противодействия преступле- ниям в сфере целевых специализированных государственных фондов. Определены основные направления получения информации относительно правонарушений в отмеченных фондах. Очерчены особенности организации взаимодействия с целью выявления правонарушений в сфере целевых специализированных государственных фондов. Успешная реализация социальной политики государства зависит от реалистической концепции государственного регулирования социальной сферой, сбалансированной системы использования накопленных интеллектуальных, организационных, финансовых ресурсов и своевременного выявления правонарушений в отмеченной сфере. In the article the question of the relatively informative providing of counteraction to the crimes is considered in the field of the having a special purpose specialized state funds. Basic directions of receipt of information are certain on offences in the marked funds. The features of organization of co-operation are outlined with the purpose of exposure of offences in the field of the having a special purpose specialized state funds. Successful realization of social policy of the state depends on realistic conception of government control a social sphere, balanced system of the use of the accumulated intellectual, organizational, financial resources and timely exposure of offences in the marked sphere. These offences are of the same type and carry latent character and supervisory and lawenforcement organs of Ukraine test insufficiency of the informative providing in relation to the exposure of facts of violations in the marked sphere that requires a permanent improvement.

державні фонди, протидія злочинам, інформаційне забезпечення, бази даних, моніторинг фондів, взаємодія, форми взаємодії, государственные фонды, противодействие преступлениям, информационное обеспечение, базы данных, мониторинг фондов, взаимодействие, формы взаимодействия, state funds, counteraction to the crimes, informative providing, of database, monitoring of funds, co-operation, forms of co-operation

Гула Н. Л. Інформаційне забезпечення протидії правопорушенням у сфері цільових спеціалізованих державних фондів / Н. Л. Гула // Вісник Національного університету "Львівська політехніка". Серія: Юридичні науки : збірник наукових праць. – 2016. – № 837. – С. 42–47. – Бібліографія: 5 назв.

Endorsement

Review