Особливості трактування сучасної системи джерел права України

У загальнотеоретичному аспекті висвітлено особливості трактування сучасної системи джерел права України з урахуванням новітніх досліджень. Зосереджено увагу на ключових проблемах функціонування вітчизняної системи джерел права, яка в умовах сьогодення є нестійкою та недосконалою, що властиво нормативно-правовим комплексам перехідного періоду, породжуючи, своєю чергою, актуальність, доцільність та своєчасність вивчення цієї тематики у вітчизняній правовій науці. Увагу сконцентровано на впливі міжнародних правових стандартів, вироблених європейською спільнотою, на вдосконалення системи джерел права України, спрямованої на вітчизняний правопорядок. Узагальнено наукові позиції щодо юридичної природи системи джерел права. Зазначено, що система джерел права перебуває у постійному “русі”, оскільки функціонує у суспільстві, яке постійно розвивається; є комплексною, багаторівневою, динамічною і відкритою. Охарактеризовано структуру системи джерел права, яка виявляється у способі зв’язку між її елементами, що зумовлює функціонування правової системи як цілісного явища; є внутрішньою організацією системи джерел права, характер побудови якої залежить від природи і закономірностей її розвитку. Виокремлено ключові ознаки системи джерел права, первинним елементом якої є нормативно-правовий припис, через який формалізується та об’єктивується норма права. Указано основні властивості системи джерел права. Запропоновано авторське визначення поняття сучасної системи джерел права України.
In the article in general theoretical aspect highlighted features of the interpretation of a modern system of sources of law in Ukraine, taking into account the latest research. The emphasis on the key problems of the domestic systemof sources of law, which in these conditions is imperfect and unstable, which is characteristic of regulatory complexes of transition, creating in turn the relevance, appropriateness and timeliness of the study of the subject in the domestic legal science. The attention is focused on the impact of international legal standards produced by the European community to improve the system of sources of law in Ukraine, aimed at domestic order. Overview scientific position on the legal nature of the system of sources of law. Observed that the system of sources of law is in constant “movement” as it functions in a society that is constantly evolving; is a complex, multi-layered, dynamic and open. Characterized structure of the system of sources of law, which is manifested in the way of communication between the elements that makes the functioning of the legal system as an integral phenomenon; is the internal organization of the system of sources of law, the nature of the construction of which depends on the nature and patterns of development. Determined the key features of the system of sources of law, where it’s a primary element are regulatory and legal requirements through which formalized and objectified law. Specified the primary properties of the system of sources of law. Suggested the author definition of a modern system of sources of law in Ukraine which is a coherent set of interrelated, mutually complementary and unified regulatory and legal requirements, which are grouped under appropriate regulatory and legal sectors, industries, institutions and other system entities that marked substance and stability of connections and objectified in diversified external forms (sources) law.
В общетеоретическом аспекте рассмотрены особенности трактовки современной системы источников права Украины с учетом новейших исследований. Сосредоточено внимание на ключевых проблемах функционирования отечественной системы источни- ков права, которая в нынешних условиях является неустойчивой и несовершенной, что свойственно нормативно-правовым комплексам переходного периода, определяя, в свою очередь, актуальность, целесообразность и своевременность изучения этой тематики в отечественной правовой науке. Внимание сосредоточено на влиянии международных правовых стандартов, выработанных европейским сообществом, на совершенствование системы источников права Украины, направленной на отечественный правопорядок. Обобщены научные позиции относительно юридической природы системы источников права. Отмечено, что система источников права находится в постоянном “движении”, поскольку функционирует в обществе, которое постоянно развивается; является комплексной, многоуровневой, динамичной и открытой. Охарактеризована структура системы источников права, которая проявляется в способе связи между ее элементами, что приводит к функционированию правовой системы как целостного явления; является внутренней организацией системы источников права, характер построения которой зависит от природы и законо- мерностей её развития. Выделены ключевые признаки системы источников права, первичным элементом которой выступает нормативно-правовое предписание, через которое формализуется и объективируется норма права. Указаны основные свойства системы источников права. Предложено авторское определение понятия современной системы источников права Украины.

система, структура, джерела (форми) права, трактування, нормативно-правовий припис, система законодавства, system, structure, source (forms) of law interpretation, regulatory and legal requirements, the system of law, система, структура, источники (формы) права, трактовка, нормативно-правовое предписание, система законодательства

Магновський І. Особливості трактування сучасної системи джерел права України / Ігор Магновський // Вісник Національного університету «Львівська політехніка». Серія: Юридичні науки : збірник наукових праць. — Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2017. — № 876. — С. 68–74.

Endorsement

Review