Видавництво Національного університету «Львівська політехніка»

Здійснено теоретичні оцінки основних параметрів закручення іонізованого газового потоку в перехресних електричному і магнітному полях та ефективності розділення його компонент із відмінними атомними масами завдяки відцентровій силі. Показано, що, прикладаючи напругу U 1000..10000 В між центральним електродом-дротом (діаметр 0,01 м) і циліндром (діаметр 0,1 м) та аксіального магнітного поля H 0.05..1 T при ступені іонізованості yгазової суміші 10 ..10 , у камері завдовжки 0,1 м можна досягнути обертової швидкості газу десятки-сотні м/с і ступеня розділення R водню і пари сірки десятки-тисячі одиниць. Значення R експоненційно зростає із ростом U, H, у і молекулярної маси сірки модифікацій S1.S8. Експериментально перевірена принципова можливість використання нового типу низьковольтних іонізаторів для підвищення ступеня іонізованості газового потоку. The estimations of the main parameters of ionised gas flow rotation in crossed electric and magnetic fields and also the separating efficiency of gas components with different atomic masses have been theoretically carried out. It is shown that using the voltage U of 1000..10000 V between the central electrode-wire (diameter of 0,01 m) and the cylinder (diameter of 0,1 m) and the axial magnetic field H of 0.05..1 T at the gas ionizing level of 10'7..10'5 one can attain the gas rotation velocity of tens-hundreds m/s and the coefficient R of separating of the hydrogen and sulphur vapour of tens- hundreds units in the chamber with length of 0,1 m. The value R increases exponetially as U, H, yand sulphur molecular mass (S1.. S8) rise. It was checked experimentally the principal possibility of using the new type low energy ionizators to increase the gas flow ionicity.

Чигінь В. І. Розділення газових сумішей при закрученні іонізованого потоку в перехресних електричному і магнітному полях / В. І. Чигінь, Е. В. Вакарин, М. Ю. Скульський // Вісник Національного університету "Львівська політехніка". – 2000. – № 401 : Електроніка. – С. 48–53 . – Бібліографія: 9 назв.