Костянтин Ушинський – класик світової педагогіки

Видавництво Львівської політехніки

Анализируется творческая деятельность выдающегося педагога и психолога ХІХ века К. Д. Ушинського. На основе первоисточников а также значительного массива историко-педагогической литературы освещен его вклад в разработку педагогической методологии, проблем воспитания и обучения. Дается сравнительный анализ педагогических идей К. Д. Ушинского и классиков мировой педагогики: Я. Коменського, Ж. -Ж. Руссо, Й. Гербарта, Й. Песталоцци, А. Дистервега и др. The article considers creative work of outstanding teacher and psychologist of XIXth century Kostiantyn Ushynskyi. Having analyzed historical and pedagogical literature the author highlights the contribution of scientist to the development of pedagogical methodology and educational questions. The author gives a comparative analysis of pedagogical ideas of Kostiantyn Ushynskyi and classicists of world pedagogics such as J. A. Comenius, J. –J. Rousseau, J. Pestalozzi, A. Disterveg and others.

К. Ушинский, методология, педагог, ученик, дидактика, обучение, воспитание, принцип, метод, духовность, психика, K. Ushynskyi, methodology, teacher, didactics, pupil, study, education, principles, method, spirituality, psychics

Васянович Г. Костянтин Ушинський – класик світової педагогіки / Григорій Васянович // Педагогіка і психологія професійної освіти. – Львів, 2012. – № 4. – С. 181–189. – Бібліографія: 6 назв.