Видавництво Львівської політехніки

Данная статья посвящена актуальным проблемам формирования творческой личности учителя начальной школы в процессе профессиональной подготовки студентов педагогических факультетов в условиях использования инновационных образовательных технологий. This article considers actual problems of the formation of a creative personality of a primary school teacher in the process of professional training of students of pedagogical faculties under the terms of the use of innovative educational technologies.

творческая личность учителя, профессиональная подготовка студентов, инновационные образовательные технологии, creative personality of a teacher, professional training of students, innovative educational technologies

Красовська О. Використання інноваційних освітніх технологій у фаховій підготовці творчої особистості майбутнього вчителя початкової школи / Ольга Красовська, Ігор Виговський // Педагогіка і психологія професійної освіти. – Львів, 2012. – № 4. – С. 131–140. – Бібліографія: 10 назв.