Thumbnail Image

Problem of wireless Internet information systems design is considered. W@P standards including latest XHTML Basic recommendation are covered. ER-based Relationship Management Methodology (RMM) with some author’s changes is reapplied for development of such systems. Benefits of proposed approach are shown. Описані проблеми передавання інформації у Internet-системах. Пропонується застосувати Методологію управління зв’язками, яка базована на діаграмах сутність-зв'язок і дещо модифікована авторами.

Щербина М. Ю. Адаптація методології RMM розробки систем гіпермедіа для проектування інформаційних w@p-cиcтeм / М. Ю. Щербина // Вісник Національного університету "Львівська політехніка". – 2001. – № 438 : Інформаційні системи та мережі. – С. 151–159. – Бібліографія: 21 назва.

Endorsement

Review