Наведено історіографію 20–30-х рр. ХХ ст., що безпосередньо стосується військової діяльності Українського партизансько-повстанського штабу у 1921р., зокрема Другого зимового походу. In this given article the author considers the historiograpfic materiala of inter-war period which refer to the activities of Ukrainian Partizan-Insurgency Staff. The peculiarities of the 20-years period are in the fact that the written works concerning the problem include the reminiscences of the participants in the events and are mostly of subjective character.

Плазова Т. І. Діяльність Українського партизансько-повстанського штабу в історіографії міжвоєнного періоду / Т. І. Плазова // Вісник Національного університету «Львівська політехніка». – 2004. – № 502 : Держава та армія. – С. 47–51. – Бібліографія: 13 назв.