Вплив зовнішніх факторів на люмінесцентні властивості вольфрамату кальцію

2005-03-01

Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”

З використанням синхротронного випромінювання досліджено плив дефектів у аніонній підґратці на параметри люмінесценції вольфрамату кальцію. Отримано спектри емісії та спектри збудження високо- та низькоенергетичної смуг люмінесценції. Форма спектрів збудження в районі 6–8 еВ може бути ідентифікована як O2p –W5d електронні переходи всередині комплексу WO4. Експериментально підтверджено, що міжвузловинний кисень та азот в аніонній підґратці утворюють рівні поблизу стелі валентної зони, і, отже, приводять до стабілізації дірок, які формують автолокалізовані екситони і випромінювальний розпад яких вважається відповідальним за природу сцинтиляцій у вольфраматах.
The studies of influence of anion defects on luminescent parameters of calcium tungstate crystals using synchrotron irradiation have been carried out. Emission and excitation spectra of both low and high energy emission bands have been collected. The shape of excitation spectra in the region 6–8 eV could be identified as O2p –W5d charge transfer transitions within the WO4 complex. It has been confirmed experimentally that interstitial oxygen and nitrogen incorporated into anion sites form the energy levels near the top of valence band, thus the stabilization of self-trapped holes takes place.

Вплив зовнішніх факторів на люмінесцентні властивості вольфрамату кальцію / В. С. Яковина, Я. А. Жидачевський, В. Б. Михайлик, І. М. Сольський, Д. Ю. Сугак // Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. — Львів : Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2005. — № 532 : Електроніка. — С. 105–111.