Іономерні стоматологічні цементи на основі ніобійвмісних золь–гель склопорошків

Національний університет «Львівська політехніка»

Дисертаційну роботу присвячено вирішенню актуальної проблеми – дослідження основ технології синтезу нових іономерних цементів на основі ніобійвмісних склопорошків. В процесі досліджень було опрацьовано проблеми одержання якісних та не дороговартісних склоіономерних цементів. Встановлено, що основними виробниками СІЦ є Японія та США. Проведено аналіз складів і технологій приготування склоіономерних цементів, які виготовляються в Європі, Азії та США. Розглянуто основні способи одержання скла для іономерних цементів, зокрема високотемпературний та золь–гель. В дисертаційній роботі детально описано високотемпературний та золь–гель методи одержання скла в складі якого міститься ніобій. Також, описані особливості введення ніобію в склад скла. Встановлено оптимальні параметри для гідролізу етилсилікату 40 та досліджено його структуру. Розроблено технологію одержання скла золь–гель методом. Запропоновано модифіковані склади скла та методи їх одержання. Отримано скло високотемпературним синтезом та проведено дослідження його властивостей, таких як густина, водостійкість, термічний коефіцієнт лінійного розширення. Проведений рентгенофазовий аналіз порошків отриманих методом золь–гель технології. Підібрано розчинник для гідролізу Ніобій хлориду. Приготовано прекурсори для введення оксидів при синтезуванні склопорошків золь–гель методом. The dissertation is devoted to the solution of an actual problem – the study of the basics of the synthesis technology of new ionomer cements based on niobiumcontaining glass powders. In the process of research, the problems of obtaining high-quality and inexpensive glass ionomer cements were worked out. It was established that the main producers of GIC are Japan and the USA. The composition and production technologies of glass ionomer cements manufactured in Europe, Asia and the USA were analyzed. The main methods of obtaining glass for ionomer cements, in particular high-temperature and sol-gel, are considered. The dissertation describes in detail the high-temperature and sol-gel methods of obtaining glass containing niobium. Also, the features of introducing niobium into the composition of glass are described. The optimal parameters for the hydrolysis of ethyl silicate 40 were established and its structure was determined. The technology of obtaining glass by the sol-gel method has been developed. Modified glass compositions and methods of their production are proposed. Glass was obtained by high-temperature synthesis and a study of its properties, such as density, water resistance, thermal coefficient of linear expansion, was carried out. X-ray phase analysis of powders obtained by the method of sol-gel technology was carried out. The solvent for the hydrolysis of Niobium chloride is selected. Precursors for the introduction of oxides during the synthesis of glass powders by the sol-gel method have been prepared.

скло, склоіономерний цемент, високомпературний синтез, золь–гель синтез, ніобій оксид, етилсилікат 40, ніобій хлорид, модифікація скла, glass, glass ionomer cement, high-temperature synthesis, sol-gel synthesis, niobium oxide, ethyl silicate 40, niobium chloride, glass modification

Тупісь І. М. Іономерні стоматологічні цементи на основі ніобійвмісних золь–гель склопорошків : дисертація на здобуття наукового ступеня доктора філософії : 161 – хімічні технології та інженерія / Ірина Михайлівна Тупісь ; Міністерство освіти і науки України, Національний університет «Львівська політехніка». – Львів, 2023. – 128 с. – Бібліографія: с. 121–128 (69 назв).