Thumbnail Image

Видавництво Львівської політехніки

Анализируются технологии и методы обучения при формировании коммуникативной компетентности курсантов высших военных учебных заведений средствами информационно-коммуникационных технологий обучения. Также определенен подход и принципы, на основе которых следует осуществлять процесс формирования коммуникативной компетентности будущих офицеров средствами информационно-коммуникационных технологий обучения. The article highlights the technologies and methods used during the process of formation of communicative competence of cadets of the higher military educational establishments by the means of information and communication technologies of education. It also determines the approach and principles on the base of which the process of communicative competence of future officers by the means of information and communication technologies of education should be accomplished.

интеграция, информационно-коммуникационные технологии обучения, коммуникативная компетентность, высшее военное учебное заведение, integration, information and communication technologies, communicative competence, higher military educational establishment

Красник М. Інтеграція засобів інформаційно-комунікаційних технологій навчання у формуванні комунікативної компетентності курсантів / Марія Красник // Педагогіка і психологія професійної освіти. – Львів, 2012. – № 2. – С. 40–47. – Бібліографія: 12 назв.

Endorsement

Review