Аспекти східного езотеризму: буття, свідомість, пізнання

Національний університет "Львівська політехніка"

Висвітлюються окремі аспекти бачення буття індивіда і Всесвіту у східній філософії (даосизм, буддизм, Ошо); проводиться аналогія із західним принципом холічності С. Грофа. Тісний зв'язок буття і свідомості індивіда, а також буддійське уявлення про порожнечу свідомості показані у контексті давньокитайського «вчення про таємниче» (сюаньсюе) та власних міркувань. Даоська ідея Великого Повернення (дагуй) до первісної Єдності з Усесвітом (аналог нірвани у буддизмі) проілюстрована на прикладах із середньовічної китайської поезії. Some aspects of being the individual and the Universe in the Eastern philosophy (Taoism, Buddhism, Osho) have been reflected; the analogy with the Western principle of wholeness (S. Grof) has been drawn. The relationship of existence and individual’s consciousness, as well as the Buddhist idea of emptiness of the consciousness have been shown in the context of ancient Chinese "theory of the mysterious" (xuanxue) and the conclusions of the article’s author. Taoist idea of the Great Return (dagui) to the original Unity of the Universe (the analog of nirvana in Buddhism) has been illustrated by examples of medieval Chinese poetry.

Дао, інь-ян, холічність, недіяння увей, майя (ілюзія), Чжуан-цзи, даосизм, буддизм, Tao, Yin-Yang, wholeness, non-doing wuwei, Maya (illusion), Chuang-tzu, Taoism, Buddhism

Шекера Я. Аспекти східного езотеризму: буття, свідомість, пізнання / Ярослава Шекера // На шляху до синтезу філософії, науки та релігії : матеріали круглого столу на тему: "Поетика і практика езотеризму", 3–4 квітня 2015 року / Національний університет "Львівська політехніка" [та інші]. – Львів, 2015. – С. 3–15. – Бібліографія: 10 назв.