2022-02-22

Видавництво Львівської політехніки
Lviv Politechnic Publishing House

Анексія Польщею західноукраїнських земель у 1919 р. та рішення Ради амбасадорів країн Антанти (14 березня 1923 р.) про передачу Галичини під юрисдикцію Другої Речі Посполитої створили специфічні особливості розвитку пресової реклами. У статті проаналізовано, схарактеризовано рекламні матеріали у часописах і журналах “Відродження”, “Вогні”, “Дзвіночок”, “Дзвони”, “Життя і Знання”, “Кіно”, “Світло і Тінь”, “Світ дитини”, “Учительське Слово” і “Шлях Нації”. Обґрунтовано, що інтенсивність, тематика і зміст рекламної діяльності органічно пов’язані із суспільно-політичними, соціально-економічними та культурно-правовими процесами та ефективністю функціонування пресових видань. Показано, що реклама відіграє важливу роль щодо поліпшення розвитку різних галузей економіки, культури, мистецтва, побутових потреб людини і засобів масової комунікації. Наголошено: взаємозалежний позитивний вплив економіки, преси, реклами створюють потрібні передумови для розвитку життєдайного середовища. На основі всебічного аналізу рекламних повідомлень розкрито психологічні засади національної домінанти пресової рекламної діяльності у Східній Галичині, узагальнено досвід рекламування у контексті морально-духовного та національного виховання, формування громадянсько-державницької свідомості, загальнолюдських гуманітарних цінностей, міжнаціональної взаємоповаги і толерантності. Схарактеризовано особливості реклами для всіх верств населення за фахом, віком і статтю: чоловіків, жінок, молоді, дітей і підлітків. Зосереджено увагу на ідеологічній концепції рекламних повідомлень в умовах бездержавності української нації.
Annexation of western Ukrainian lands by Poland in 1919 and the decision of the Council of Ambassadors of the Entente (March 14, 1923) to transfer Galicia under the jurisdiction of the Second Polish Republic created specific features for the press advertising development. The article analyzes and characterizes advertising materials in the following periodicals and journals: Vidrodzhennia (Renaissance), Vohni (Lights), Dzvinochok (Handbell), Dzvony (Bells), Zhyttia i Znannia (Life and Knowledge), Kino (Cinema), Svitlo i Tin’ (Light and Shadow), Svit Dytyny (Child’s World), Uchytelske Slovo (Teacher’s Word) and Shlyakh Natsiyi (Nation’s Way). It has been substantiated that the intensity, subject matter and contents of advertising activity are organically related to the socio-political, socio-economic and cultural legal processes and to the efficiency of press edition functioning. It has been shown that advertising plays an important role in improving the development of various sectors of economy, culture and art, everyday human needs and mass communication media. It has been emphasized that the interdependent positive influence of economy, press and advertising create the necessary prerequisites for the development of the life-giving environment. The article, based on a comprehensive analysis of advertising messages, reveals the psychological foundations of the national dominant of press advertising activity in Eastern Galicia, summarizes the advertising experience in the context of moral, spiritual and national education, formation of civic consciousness and statist approach, universal humanitarian values, international mutual respect and tolerance. The paper characterizes specific advertising features for all population segments differing by profession, age and sex: men, women, youth, children and adolescents. The focus has been made on the ideological concept of advertising messages in the conditions of statelessness of the Ukrainian nation.

реклама, преса, ефективність рекламування, національна свідомість, сфера рекламної діяльності, інформація, advertising, print media, advertising efficiency, national consciousness, sphere of advertising activity, information

Ніронович І. Українська національна домінанта реклами у пресі східної Галичини 20–30 років XX століття / Ірина Ніронович // Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. Серія: Журналістика. — Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2022. — Том 1(3). — С. 19–27.