Thumbnail Image

Видавництво Львівської політехніки

The article deals with the problems connected with personal approach education, its specific character, peculiarities, tasks and ways of realization. The role of the English language as academic course for forming a well-educated, purposeful person is underlined. In this work attention is given to the interaction of the English language and personal approach in education, in which foreign language is performed as one of the ways of realization of such education.

особистісно орієнтоване навчання, навчальна дисципліна, навчання, студент, іноземна мова, гармонійний розвиток

Денисюк М. Роль англійської мови в процесі формування особистості за умов особистісно орієнтованого навчання / Мар’яна Денисюк // Людина. Комп'ютер. Комунікація : збірник наукових праць / Національний університет "Львівська політехніка", Інститут комп'ютерних наук та інформаційних технологій, Кафедра прикладної лінгвістики. – Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2015. – С. 235–236. – Бібліографія: 8 назв.

Endorsement

Review