Стаття присвячена проблемі розслідування незаконного переправлення осіб через державний кордон в процесі здійснення кримінального переслідування. На основі дослідження наукових позицій окремих вчених-процесуалістів з приводу особливостей розслідування незаконного переправлення осіб через державний кордон автор дійшов висновку, що незаконне переправлення осіб через державний кордон України є одним із факторів, що істотно впливають на зростання нелегальної міграції. З огляду на це, проведення розслідування організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України, керівництва такими діями чи сприяння вчиненню таких дій має певні особливості як з позиції тактичних можливостей проведення передбачених КПК України окремих слідчих (розшукових) дій чи залучення спеціальних знань, так і з позиції специфіки процесуальних джерел отримання доказової інформації в зазначеній категорії кримінальних проваджень в процесі здійснення кримінального переслідування.
The article is devoted to the issue of investigating the illegal transfer of persons across the state border in the course of criminal prosecution. Based on the research of the scientific positions of certain scholars-processualists on the peculiarities of investigating the illegal transfer of persons across the state border, the author concluded that the illegal transfer of persons across the state border of Ukraine is one of the factors that significantly affect the growth of illegal migration. In this regard, conducting an investigation into the organization of the illegal transfer of persons across the state border of Ukraine, the management of such actions or the facilitation of such actions has certain features, both from the standpoint of the tactical capabilities of conducting certain investigative (search) actions or involvement of special knowledge provided by the CPC of Ukraine, and with the position of the specifics of the procedural sources for obtaining evidence in the category of criminal proceedings in the course of criminal prosecution.
Статья посвящена проблеме расследования незаконной переправки лиц через государственную границу в процессе осуществления уголовного преследования. На основе исследования научных позиций отдельных ученых-процессуалистов по поводу особенностей расследования незаконной переправки лиц через государственную границу автор пришел к выводу, что незаконная переправка лиц через государственную границу Украины является одним из факторов, существенно влияющих на рост нелегальной миграции. Учитывая это, проведения расследования организации незаконной переправки лиц через государственную границу Украины, руководства такими действиями или содействие совершению таких действий имеет определенные особенности как с позиции тактических возможностей проведения предусмотренных УПК Украины отдельных следственных (розыскных) действий или привлечения специальных знаний, так и с позиции специфики процессуальных источников получения доказательственной информации в указанной категории уголовных производств в процессе осуществления уголовного преследования.

нелегальна міграція, кримінальне переслідування, досудове розслідування, illegal migration, criminal prosecution, pre-trial investigation, нелегальная миграция, уголовное преследование, досудебное расследование

Гузела М. Незаконне переправлення осіб через державний кордон України як фактор нелегальної міграції: особливості розслідування кримінальних проваджень в процесі здійснення кримінального переслідування / Михайло Гузела // Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. Серія: Юридичні науки. — Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2018. — № 902 (19). — С. 120–124.