Проблеми української термінології. – 2017. – №869

Permanent URI for this collectionhttps://ena.lpnu.ua/handle/ntb/41505

Вісник Національного університету «Львівська політехніка»

У Віснику опубліковано статті, які розкривають такі тематичні напрямки: теоретичні засади термінознавства та лексикографії, лексикографія та міжмовні зв’язки, нормування та стандартування термінології, термінологія природничих та гуманітарних знань. Для науковців і фахівців різних галузей знань, а також викладачів і студентів навчальних закладів.

Вісник Національного університету «Львівська політехніка». Серія: Проблеми української термінології : збірник наукових праць / Міністерство освіти і науки України, Національний університет «Львівська політехніка» ; голова Редакційно-видавничої ради Н. І. Чухрай. – Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2017. – № 869. – 120 с. : іл.

Search Results

Item
    Аналіз української термінології з галузі пізнавальної діяльності на позначення дій, подій і наслідків подій
    (Видавництво Львівської політехніки, 2017-03-28) Хамар, Уляна; Львівський національний університет імені Івана Франка
    Проаналізовано українську термінологію з галузі теорії пізнавальної діяльності в контексті рекомендацій до позначання дій, подій і наслідків подій, сформульованих у стандарті ДСТУ 3966. Для низки найпоширеніших термінів згаданої галузі сформульо- вано набори термінів (дієслів доконаного й недоконаного виду, віддієслівних іменників на позначення дії та події, також іменників на позначення наслідків події). Обґрунто- вано доцільність пом’якшити вимогу стандарту щодо позначання події віддієслівними іменниками з суфіксом -ння, утвореними від дієслів доконаного виду. Запропоновано ввести паралельну рекомендацію щодо позначання події аналітичним способом.
    Item
    Розробляння нової редакції ДСТУ ISO 860 «Термінологічна робота. Гармонізування понять і термінів»
    (Видавництво Львівської політехніки, 2017-03-28) Зубков, Микола; Микульчик, Роман; Мисак, Роман; Технічний комітет стандартизації науково-технічної термінології; Національний університет «Львівська політехніка»
    У статті розглянуто розробляння нової редакції національного стандарту ДСТУ ISO 860 «Термінологічна робота. Гармонізування понять і термінів». Заналізовано зміни в міжнародному стандарті ISO 860:2007 і труднощі, які виникли під час його перекладу.
    Item
    Автоматизація визначення функцій і продуктивності термінів у терміносистемах
    (Видавництво Львівської політехніки, 2017-03-28) Партико, Зіновій; Національний Університет «Львівська політехніка»
    Сутність проблеми полягає в складності аналізу терміносистем великого обсягу, що містять сотні чи тисячі термінів. Щоб розв’язати цю проблему доцільно використати метод сітьового* аналізу, запропонований Е. Ф. Скороходьком. Метод передбачає подання терміносистеми у формі матриці, виокремивши початкові, похідні й кінцеві терміни, а також визначивши їхню продуктивність. За умови коректного представлення у словнику вихідних даних (тобто відповідно до прийнятого формату) метод може бути доволі просто автоматизовано. Подано приклад формату розробленого словника, а також способи його формалізованого аналізу.
    Проблеми перекладу термінології реабілітації
    (Видавництво Львівської політехніки, 2017-03-28) Коваль, Ростислав; Тиравська, Оксана; Львівський державний університет фізичної культури імені Івана Боберського
    Статтю присвячено аналізові проблем перекладу термінів реабілітації з французь- кої мови українською. Найважчими для перекладу виявилися галузеві абревіатури – потрібно було шукати розшифрування у французьких тлумачних словниках із фізичної реабілітації / терапії, у наукових статтях, підручниках та на інтернет-ресурсах і пропону- вати послівний переклад, оскільки практично не існує випадків варіантів перекладу відповідною абревіатурою в українській мові.
    Item
    Види дефініцій за вмістом інформації про відношення обсягів дефінійованого й суміжних понять
    (Видавництво Львівської політехніки, 2017-03-28) Дуцяк, Ігор; Національний університет «Львівська політехніка»
    Скласифіковано способи побудови дефініцій відповідно до вмісту в них інформації про відношення дефінійованого поняття до обсягів суміжних понять. Оцінено дефініції за їхньою інформативністю та кількістю слів у них. Проаналізовано доцільність викори- стання різних дефініцій для різних цілей. Обґрунтовано доцільність використання осо- бливостей різних дефініцій у плануванні словникарської роботи.
    Item
    Багатозначність термінів як результат реінтеграції наукового знання
    (Видавництво Львівської політехніки, 2017-03-28) Кримець, Оксана; Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут»
    Досліджено процес реінтеграції наукового знання, результатом якого є виник- нення нових значень термінів. Розглянуто семантичні перетворення, які відбуваються під час переосмислення вихідного значення. Доведено, що підґрунтям означених процесів є сема-мотиватор, яка може займати ядерне або периферійне місце у структурах вихід- ного й похідного значень. Виокремлено наукові галузі, що мотивують семантичні процеси перетворення наявних термінів і появу нових термінологічних значень.
    Підручники з термінознавства кінця ХХ – початку ХХІ століття
    (Видавництво Львівської політехніки, 2017-03-28) Кочан, Ірина; Львівський національний університет імені Івана Франка
    У статті здійснено огляд навчальних підручників із термінознавства, ділової мови, фахового спрямування зазначеного періоду, де є відповідні розділи про терміни, терміно- логію, терміносистему. Окремо розглянуто книжки, у яких описано вузькофахові термі- носистеми, їхні мовні особливості, становлення, розвиток і функціювання.
    Item
    Зміст до "Проблеми української термінології"
    (Видавництво Львівської політехніки, 2017-03-28)
    Абетковий покажчик прізвищ