Humanitarian Vision

Permanent URI for this communityhttps://ena.lpnu.ua/handle/ntb/29583

Browse

Search Results

Now showing 1 - 10 of 98
  • Thumbnail Image
    Item
    Мета філософії (перекл. Дмитра Сепетого)
    (Видавництво Львівської політехніки, 2023-02-28) Берлін, Ісая; Berlin, Isaiah
  • Thumbnail Image
    Item
    Інтроспекція психічних захворювань пліч-о-пліч з етико-лінгвістичними та психологічними дослідженнями. Огляд дослідження: Carlin, N. (2022). Pathographies of Mental Illness. Seria “Elements in Bioethics and Neuroethics”. Cambridge: Cambridge University Press. pp. 64.
    (Видавництво Львівської політехніки, 2023-02-28) Коменда, Анастасія; Komenda, Anastasiia; Національний університет “Львівська політехніка”; Lviv Polytechnic National University
    Розглянуто працю професора та доктора філософії Натана Карліна про історії людей із психічними захворюваннями, написані ними, у порівнянні з клінічною інформацією. Проаналізовано доречність та коректність подання інформації для широкого загалу, людей із згаданими захворюваннями та фахівців з галузі психології та психіатрії. Попри ніби суто психіатричний зміст, праця Натана Карліна є етико-лінгвістичним дослідженням психічних захворювань, що залучає її у ширшу сферу дискусій у галузі прикладної етики, лінгвістичної філософії та філософії психології.
  • Thumbnail Image
    Item
    Передмова до українського перекладу статті Ісаї Берліна “Мета філософії”
    (Видавництво Львівської політехніки, 2023-02-28) Сепетий, Дмитро; Sepetyi, Dmytro; Запорізький державний медико-фармацевтичний університет; Zaporizhzhia State Medical and Pharmaceutical University
    Йдеться про життя Ісаї Берліна, його зацікавлення, а також про статтю “Мета філософії”, яка вперше перекладена українською мовою. Метафілософські роздуми Ісаї Берліна про філософію є важливими для розуміння того, яке місце займає філософія у системі наук, які завдання може вирішувати філософія. Пояснюється цінність філософії для суспільства та людини.
  • Thumbnail Image
    Item
    Спростування ідеалізму (перекл. Ігоря Карівця та Андрія Козубенка за участі Ірини Перхун)
    (Видавництво Львівської політехніки, 2023-02-28) Мур, Джордж Едвард; Moore, George Edward
  • Thumbnail Image
    Item
    Світоглядні тлумачення філософії та проблема її наукового статусу
    (Видавництво Львівської політехніки, 2023-02-28) Сепетий, Дмитро; Sepetyi, Dmytro; Запорізький державний медико-фармацевтичний університет; Zaporizhzhia State Medical and Pharmaceutical University
    Обговорюється питання про сутність та науковий статус філософії. Обґрунтовується думка про світоглядний характер філософії, оскільки для неї центральними є найзагальніші питання про світ, людину й місце людини у світі – світоглядні питання, або Великі Філософські Питання. Це не означає, що філософія є світоглядом, чи множиною світоглядів, чи наукою про світогляди. Радше вона є цариною пошуку, обґрунтування й раціонально-критичного оцінювання відповідей на світоглядні питання, а також критичного аналізу й розвитку категорій та концептуальних схем, в яких ми мислимо про ці питання. При цьому філософія може розглядатися як наука у широкому сенсі систематичної пізнавальної діяльності, що націлена на виявлення істини і є важливою частиною спільноти пізнавальних дисциплін, до якої належать не лише природничі емпіричні та математичні науки, але також і суспільні науки й гуманітаристика. Хоча не вся філософія є науковою у цьому сенсі, академічна філософія може і має такою бути. Характерний для філософії плюралізм поглядів не суперечить її науковому статусу, оскільки, з одного боку, в інших науках також немає гарантій істинності прийнятих теорій і має місце (більшою або меншою мірою) плюралізм поглядів стосовно ряду фундаментальних питань, а з іншого боку, філософія продукує важливе знання кількох видів: знання про незнання, знання про фундаментальні категорії, схеми та принципи мислення та знання про наявні альтернативи стосовно світоглядних питань та відповідні аргументи.
  • Thumbnail Image
    Item
    Передмова до українського перекладу статті Джорджа Едварда Мура “Спростування ідеалізму”
    (Видавництво Львівської політехніки, 2023-02-28) Козубенко, Андрій; Перхун, Ірина; Kozubenko, Andrii; Perkhun, Iryna; Національний університет “Львівська політехніка”; Lviv Polytechnic National University
    У передмові до першого українського перекладу статті Джорджа Едварда Мура “Спростування ідеалізму” йдеться про його життя та академічну кар’єру, вплив даної статті на виникнення аналітичного стилю філософування та особливості перекладу.
  • Thumbnail Image
    Item
    За лаштунками розуму: спроба концептуалізації суб’єктів філософування
    (Видавництво Львівської політехніки, 2023-02-28) Панафідіна, Оксана; Panafidina, Oksana; Криворізький державний педагогічний університет; Kryvyi Rih State Pedagogical University
    Досліджується метафілософська проблема суб’єктів філософування. Залучається трансцендентальний аргумент для відповіді на питання, що уможливлює різноманітність реально існуючих способів філософування. На основі реконструйованої кантівської моделі розуму розроблена концептуальна модель типів суб’єктів філософування. На основі цієї моделі обговорюються маргінальні та провідні типи суб’єктів філософування. До перших належать епігони та скептики, до других – догматичні метафізики, наукові раціоналісти, релятивісти та критичні раціоналісти. Моделювання типів філософів-новаторів залучає також ідею максималістського та мінімалістського типів філософії В. Татаркевича.
  • Thumbnail Image
    Item
    Українсько-ізраїльські відносини в рамках ООН: ключові інтереси та розбіжності
    (Видавництво Львівської політехніки, 2023-02-28) Мороз, Олексій; Moroz, Oleksii; Львівський національний університет імені Івана Франка; Lviv Ivan Franko National University
    Проаналізовано особливості формування та реалізації в інституціях ООН позиції України щодо проблеми палестинських територій та позиції Ізраїлю щодо вторгнення росії в Україну. Показано, що у військово-політичних інтересах України та Ізраїлю існують важливі відмінності. Інституції ООН стали тим міжнародним форумом, де розбіжності між двома країнами демонструють себе особливо виразно. Підкреслено, що Ізраїль зацікавлений у збереженні збалансованих відносин із рф, що неодноразово спонукало його уникати підтримки України в ООН. Водночас, після початку повномасштабної російської агресії Ізраїль підтримав в ООН більшість важливих резолюцій організації на підтримку України. Своєю чергою, Україна в ООН формує позицію з питання палестинських територій відповідно до норм міжнародного права, низки резолюцій Генеральної Асамблеї та Ради Безпеки ООН, проте це викликає серйозне невдоволення ізраїльського уряду та чинить несприятливий вплив на українсько-ізраїльські відносини. Відзначено також негативний вплив на стосунки Ізраїлю та рф, активізацію військово-політичної співпраці Москви з Тегераном. Підкреслено, що менш обережну позицію Ізраїлю у підтримці України вітали б у Вашингтоні. Також зроблено висновок, що відмова України від принципової позиції щодо окупованих палестинських територій наразила б Київ на звинувачення у подвійних стандартах, підірвала б позицію української дипломатії у зусиллях із міжнародного тиску на рф щодо окупованих українських територій та мала б несприятливу проєкцію на наші взаємини з багатьма країнами ЄС. Проте у реалізації свого підходу Україна має певний простір для дипломатичного маневру.
  • Thumbnail Image
    Item
    Зміст
    (Видавництво Львівської політехніки, 2023-02-28)
  • Thumbnail Image
    Item
    Демократичний контроль оборонного сектору України
    (Видавництво Львівської політехніки, 2023-02-28) Пошедін, Олег; Poshedin, Oleh; Державна установа “Інститут всесвітньої історії Національної академії наук України”; The State Institution “Institute of World History of the National Academy of Sciences of Ukraine”
    Україна проголосила своєю метою членство в Європейському Союзі та Організації Північноатлантичного договору. Однією з передумов приєднання до обох організацій є стабільність інститутів, які гарантують, серед іншого, демократію та верховенство права. Для України здійснення ефективного демократичного контролю є ключовим питанням цивільно-військових відносин. Використано метод аналізу окремих слів, словосполучень і термінів, що визначають демократичне врядування оборонним сектором. Завдяки методу синтезу здійснено узагальнення опрацьованого матеріалу з метою формулювання висновків і рекомендацій. Результати статті також базуються на досвіді роботи автора в Міністерстві оборони України та співпраці з іноземними радниками, які надавали консультативну допомогу Міністерству оборони України. Розлядається демократичний контроль як проблема демократичного врядування в оборонному секторі. Зроблено висновок, що демократичне врядування обороною дозволяє швидко реагувати на зміну оточуючого середовища, прозоро приймати рішення, розробляти політику та втілювати політику в спосіб, який посилює демократичний контроль.