Computational Problems of Electrical Engineering

Permanent URI for this communityhttps://ena.lpnu.ua/handle/ntb/12128

Науково-технічний журнал

Засновник і видавець Національний університет «Львівська політехніка». Виходить двічі на рік з 2011 року.

Browse

Search Results

Now showing 1 - 10 of 299
  • Thumbnail Image
    Item
    Preparation of Papers for CPEE (English)
    (Видавництво Львівської політехніки, 2023-02-28)
  • Thumbnail Image
    Item
    Багатоканальний імпульсний блок живлення радіоприймальних пристроїв на основі високочастотних магнітних підсилювачів
    (Видавництво Львівської політехніки, 2023-02-28) Яськів, Володимир Іванович; Яськів, Анна; Yaskiv, Volodymyr; Yaskiv, Anna; Ternopil Ivan Puluj National Technical University; West Ukrainian National University
    Створення якісного енергетичного забезпечення радіоприймальних пристроїв є актуальним завданням. У статті запропоновано нові методи проєктування високочастотних багатоканальних перетворювачів потужності з високою якістю вихідних напруг зі зниженням його топологічної складності та вартості. Описано принцип дії магнітного ключа на основі високочастотних магнітних підсилювачів, магнітопровід якого виготовлений із аморфного сплаву з прямокутною петлею гістерезису. Запропонована топологія дає змогу забезпечити кращу якість вихідної напруги, вищий рівень динамічних характеристик, надійності та ефективності перетворювача електроенергії. Вона також забезпечує низькі рівні як випромінюваних, так і кондуктивних електромагнітних завад. Крім того, це дає змогу реалізувати багатоканальні перетворювачі електроенергії з рівноцінними і незалежними вихідними каналами в широкому діапазоні вихідних потужностей. У роботі наведено приклад реалізації такого перетворювача для живлення радіоприймальних пристроїв.
  • Thumbnail Image
    Item
    Contents
    (Видавництво Львівської політехніки, 2023-02-28)
  • Thumbnail Image
    Item
    Алґебро-диференціальні рівняння нелінійного прохідного чотириполюсника
    (Видавництво Львівської політехніки, 2023-02-28) Чабан, Василь; Рижий, Тарас; Tchaban, Vasyl; Ryzhyi, Taras; Lviv Polytechnic National University
    Запропоновано метод формування алгебро-диференціальних рівнянь нелінійного прохідного активного чотириполюсника, які пов’язують між собою його незалежні полюсні струми і незалежні полярні напруги. Складність аналізу полягає у тому, що частина як внутрішніх, так і зовнішніх невідомих можуть перебувати під символом диференціювання. Стартовою інформацією для цього формування є спільні диференціальні рівняння системи внутрішніх та зовнішніх струмів і напруг. Метод продемонстровано на двох випадках формування відповідних алгебро-диференціальних рівнянь систем як таких, що утворені нелінійними двополюсними елементами. Аналіз істотно спрощується за наявности внутрішніх D-вироджень системи або суто резистивних кіл.
  • Thumbnail Image
    Item
    Математична модель частотно-регульованого асинхронного електроприводу методом середніх напруг на кроці чисельного інтегрування
    (Видавництво Львівської політехніки, 2023-02-28) Семенюк, Микола; Куцик, Андрій; Тутка, Василь; Semeniuk, Mykola; Kutsyk, Andriy; Tutka, Vasyl; Lviv Polytechnic National University; PJSC Ivano-Frankivskcement
    Частотно-регульовані асинхронні електроприводи використовують у різних галузях промисловості завдяки простоті та надійності конструкції електричної машини, а також здатності забезпечувати необхідні регулювальні характеристики. У статті наведено математичну модель частотно-регульованого електроприводу з інвертором напруги, розроблену методом середніх напруг на кроці чисельного інтегрування, та підтверджено її адекватність за допомогою порівняння результатів математичного моделювання та фізичного експерименту. Порівняльний аналіз швидкодії та точності розрахунку моделі частотнорегульованого електроприводу методом середніх напруг на кроці чисельного інтегрування порівняно з відомими математичними моделями в Matlab/Simulink та відомими результатами фізичних експериментів продемонстрував ефективність використання методу середніх напруг для моделювання частотно-регульованих асинхронних електроприводів у фазних координатах з урахуванням реальних кривих струмів, потоку та електромагнітного моменту електронно-комутованих асинхронних машин.
  • Thumbnail Image
    Item
    Теоретичне обґрунтування експериментального закону Фарадея
    (Видавництво Львівської політехніки, 2023-02-28) Чабан, Василь; Tchaban, Vasyl; Lviv Polytechnic National University
    Фундаментальні закони природи поки що вдається встановити лише експериментально. До них належить і закон Фарадея про електромагнітну індукцію в математичному представленні як другий закон Максвелла електричного поля. Теоретично вивести його на підставі законів електродинаміки непосильно. Тож у роботі зроблено сміливу спробу теоретично одержати його аналог у гравітаційному полі, а вже відтак на підставі електромеханічних аналогій повернутися в електричне поле. Це успішно зроблено. Але виникла потреба математично реабілітувати самі електромеханічні аналогії, репутація яких постраждала через зворотну пролонгацію закону з електрики в гравітацію під назвою гравіто(електро)магнетизму. Таке заглиблення у світ двох дисциплін – електрики і механіки – корисне для поглибленого розуміння фізичних процесів, а заодно їх кількісного виявлення.
  • Thumbnail Image
    Item
    Оцінка методу прунінгу SNIP на сучасній моделі детекції обличчя
    (Видавництво Львівської політехніки, 2023-02-28) Мельниченко, Артем; Шалденко, Олексій; Melnychenko, Artem; Shaldenko, Oleksii; National Technical University of Ukraine “Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute”
    Завдяки швидкому розвитку машинного навчання та як наслідок глибокого навчання глибокі нейронні мережі досягли помітних результатів у різних сферах. Однак зі збільшенням точності навчених моделей нові архітектури нейронних мереж створюють нові виклики, оскільки потребують великої кількості обчислювальних потужностей для навчання та подальшого використання. Ця стаття має на меті переглянути підходи до зменшення обчислювальних потужностей та часу, потрібних для навчання нейронних мереж, оцінити та вдосконалити один із таких методів на моделі для детекції облич. Результати показали, що пропонований метод може усунути 69 % параметрів, втрачаючи лише 1,4 % точності. Його можна додатково покращити, зменшивши втрату точності до 0,7 %, вилучивши контекстні модулі мережі із методу.
  • Thumbnail Image
    Item
    Рухливість електронів у CdSe0.35Te0.65: поєднання Ab Initio підходу з принципом близькодії
    (Видавництво Львівської політехніки, 2023-02-28) Малик, Орест; Петрович, Ігор; Кеньо, Галина; Юркевич, Юрій; Вашкурак, Юрій; Malyk, Orest; Petrovych, Ihor; Kenyo, Halyna; Yurkevych, Yurii; Vashkurak, Yurii; Lviv Polytechnic National University
    У роботі розглянуто проблему впливу точкових дефектів на явища перенесення у кристалах CdSexTe1-x (x=0,35). Вперше виконано розрахунок електронного спектра, хвильової функції та потенціальної енергії електрона в зразках CdSe0.35Te0.65 за заданої температури. За допомогою методу суперкомірки встановлено типи точкових дефектів, а також температурну залежність їх енергій іонізації в досліджуваному інтервалі температур. Виявлено температурні залежності констант деформації оптичного та акустичного потенціалів розсіяння, а також розраховано температурні залежності констант розсіяння електронів на різних кристалічних точкових дефектах. На основі моделей розсіювання із короткодіючим потенціалом встановлено температурні залежності рухливості та холлівського фактора електронів.
  • Thumbnail Image
    Item
    Метод отримання графену
    (Видавництво Львівської політехніки, 2023-02-28) Біляк, Роман; Biliak, Roman; Lviv Polytechnic National University
    Графен був вперше отриманий на початку XXI ст. Відтоді розроблено різноманітні методи для його синтезу. Ця різноманітність пояснюється природною шаровоюструктурою графіту. Велика кількість методів ґрунтується на ідеї розділення шарів графіту. Їх вважають порівняно дешевими, продуктивними та доступними практично в усіх лабораторіях. Інша група методів синтезу графену ґрунтується на концепції створення графенових листків із окремих атомів вуглецю. Ці методи технологічно складніші й потребують відповідного спеціалізованого обладнання. Завдяки широкому спектру методів синтезу графену та їх доступності дослідники з усього світу можуть проводити експерименти з цим унікальним матеріалом у різних наукових галузях. Це робить графен надзвичайно перспективним об’єктом для подальших наукових досліджень.
  • Thumbnail Image
    Item
    Preparation of Papers for CPEE (English)
    (Видавництво Львівської політехніки, 2022-04-04)