Computational Problems of Electrical Engineering

Permanent URI for this communityhttps://ena.lpnu.ua/handle/ntb/12128

Науково-технічний журнал

Засновник і видавець Національний університет «Львівська політехніка». Виходить двічі на рік з 2011 року.

Browse

Search Results

Now showing 1 - 5 of 5
  • Thumbnail Image
    Item
    Алґебро-диференціальні рівняння нелінійного прохідного чотириполюсника
    (Видавництво Львівської політехніки, 2023-02-28) Чабан, Василь; Рижий, Тарас; Tchaban, Vasyl; Ryzhyi, Taras; Lviv Polytechnic National University
    Запропоновано метод формування алгебро-диференціальних рівнянь нелінійного прохідного активного чотириполюсника, які пов’язують між собою його незалежні полюсні струми і незалежні полярні напруги. Складність аналізу полягає у тому, що частина як внутрішніх, так і зовнішніх невідомих можуть перебувати під символом диференціювання. Стартовою інформацією для цього формування є спільні диференціальні рівняння системи внутрішніх та зовнішніх струмів і напруг. Метод продемонстровано на двох випадках формування відповідних алгебро-диференціальних рівнянь систем як таких, що утворені нелінійними двополюсними елементами. Аналіз істотно спрощується за наявности внутрішніх D-вироджень системи або суто резистивних кіл.
  • Thumbnail Image
    Item
    Теоретичне обґрунтування експериментального закону Фарадея
    (Видавництво Львівської політехніки, 2023-02-28) Чабан, Василь; Tchaban, Vasyl; Lviv Polytechnic National University
    Фундаментальні закони природи поки що вдається встановити лише експериментально. До них належить і закон Фарадея про електромагнітну індукцію в математичному представленні як другий закон Максвелла електричного поля. Теоретично вивести його на підставі законів електродинаміки непосильно. Тож у роботі зроблено сміливу спробу теоретично одержати його аналог у гравітаційному полі, а вже відтак на підставі електромеханічних аналогій повернутися в електричне поле. Це успішно зроблено. Але виникла потреба математично реабілітувати самі електромеханічні аналогії, репутація яких постраждала через зворотну пролонгацію закону з електрики в гравітацію під назвою гравіто(електро)магнетизму. Таке заглиблення у світ двох дисциплін – електрики і механіки – корисне для поглибленого розуміння фізичних процесів, а заодно їх кількісного виявлення.
  • Thumbnail Image
    Item
    Electrical Interaction of Electron-Proton Tandem
    (Видавництво Львівської політехніки, 2021-10-10) Чабан, Василь; Tchaban, Vasyl; Lviv Polytechnic National University
    На основі адаптованого закону Кулона на випадок рухомих мас з урахуванням скінченної швидкости поширення електричного поля одержано диференціальні рівняння електромеханічного стану тандема “електронпротон”. Просимульовано реальні стани, а також низку нереальних перехідних станів захоплення електрона протоном на власну орбіту. Наперекір заборонам квантової фізики в полі мікросвіту введено математичне поняття електромеханічної чорної діри з радіусом 15 5.6358 10-= × emr на кшталт тієї, що існує в небесній механіці. Просимульовано перехідні процеси, що засвідчують колапс законів електрики і механіки за порогом r(t) < rem. З цього приводу розпочато дискусію.
  • Thumbnail Image
    Item
    Radial Component of Vortex Electric Field Force
    (Видавництво Львівської політехніки, 2021-05-05) Чабан, Василь; Tchaban, Vasyl; Lviv Polytechnic National University
    У статті одержані диференціальні рівняння руху електрично наладованих тіл у нерівномірному вихровому електричному полі у всіх можливих діапазонах швидкостей. У силовій взаємодії на додачу до двох компонентів – кулонівської і лоренцової сил – задіяно третій компонент досі невідомої сили. Цей компонент, як виявилося, відіграє вирішальну роль у динаміці руху. Рівняння записано у звичному 3D евклідовому просторі і фізичному часі. При цьому враховано скінченну швидкість поширення електричного поля і закон збереження електричного ладунку. На цій підставі просимульовано траєкторію руху електрона в нерівномірному електричному полі, зґенерованому позитивно наладованим сферичним тілом. Дано фізичну інтерпретацію одержаним математичним результатам, поданим у векторній і координатній формах. Приклади симуляції додано.
  • Thumbnail Image
    Item
    Loretz Force in Vortex Electric Field
    (Видавництво Львівської політехніки, 2020-02-24) Чабан, Василь; Tchaban, Vasyl; Lviv Polytechnic National University
    У наш час функції закону взаємодії рухомих наладованих тіл перебрала на себе цілковито теорія відносности, прикриваючись псевдогаслом про неспроможність перетворень Галілея. Усупереч цьому в статті адаптовано силу Лоренца на випадок рухомих ладунків у всеможливому діапазоні швидкостей у звиклих тривимірному Евклідовому просторі і часі. При цьому враховано скінченну швидкість поширення електричного поля і закон збереження електричного ладуну. На цій підставі просимульовано траєкторію вільного руху електрона в нерівномірному електричному полі, зґенерованому позитивно наладованимним сферичним тілом.