Вісники та науково-технічні збірники, журнали

Permanent URI for this communityhttps://ena.lpnu.ua/handle/ntb/12

Browse

Search Results

Now showing 1 - 10 of 24
  • Thumbnail Image
    Item
    Застосування полімерних дисперсій для очищення поверхні пам’яток архітектури
    (Видавництво Львівської політехніки, 2019-03-20) Рибчинський, О. В.; Бевз, М. В.; Волошинець, В. А.; Rybchynskyi, O.; Bevz, M.; Voloshynets, V.; Національний університет “Львівська політехніка”; Lviv Polytechnic National University
    Розглянуто застосування водних полімерних дисперсій бутилакрилат-метилакрилатметакрилова кислота та полівінілацетату для очищення поверхні полив’яних кахлів XVII та XIX століть, фрагментів різьблених кам’яних блоків віконного обрамлення XVII, цегли XVIІI–XIX століть та гіпсових кронштейнів кінця ХІХ століття, кахельної плитки з фасаду будинку м. Львова, ділянки поверхні каплиці Боїмів у Львові, металевої пластини моделей каріатид та стюкового декору з головного корпусу Національного університету “Львівська політехнікаˮ. Показано з використанням відомого механізму формування плівок, що забруднення на поверхні можуть включатися до їх складу. Згідно з відомими енергіями зв’язків під час формування плівок з водних дисперсій між поверхнею та плівкою не виникає хімічних зв’язків, а тільки реалізуються міжмолекулярні взаємодії – орієнтаційні, індукційні та дисперсійні, а у випадку застосування карбоксилвмісного полімеру – виникають зв’язки зі значним іонним характером, які за міцністю наближаються до водневих. Це дає підставу стверджувати, що забруднення, які утримуються на поверхні міжмолекулярними зв’язками, здатні видалятися разом із плівками, отриманими з дисперсій. Проаналізовані особливості формування плівок на поверхні пам’яток архітектури і видалення плівок із поверхні разом із забрудненнями. Розглянута методика дає змогу швидко і легко очищати пам’ятки, не пошкоджуючи їхньої поверхні, а також цінних нижчих нашарувань. Використані матеріали негативно не впливають на фізичні розміри та естетичні властивості пам’ятки. Використовувані матеріали є легко доступними, не шкодять здоров’ю людини та навколишньому середовищу.
  • Thumbnail Image
    Item
    Застосування розчинів пероксиду водню для очищення поверхні пам’яток архітектури з каменю
    (Видавництво Львівської політехніки, 2019-03-20) Волошинець, В. А.; Стасюк, О. С.; Каплінська, М. В.; Voloshynets, V.; Stasyuk, O.; Kaplinska, M.; Національний університет “Львівська політехніка”; Lviv Polytechnic National University
    Вивчено застосування розчинів пероксиду водню різної концентрації, а саме 1 %, 17 %, 35 % для очищення поверхні кам’яного вазону з фронтону головного входу костелу Св. Миколаю в с. Вижняни Золочівського району Львівської області. Визначення концентрації розчину пероксиду водню здійснювали перманганатометричним титруванням у кислому середовищі. Розчини пероксиду водню концентрації 17 % та 35 % розбавляли під час титрування до концентрації 0,3 моль/л. Під час оброблення розчин пероксиду водню різної концентрації наносили на поверхню кам’яного вазону. При цьому відбувався розклад пероксиду водню з виділенням молекулярного кисню та води, що зумовлювало розпушування забруднень. Після оброблення щітками забруднення видалялися з поверхні вазону. Оброблення поверхні здійснювали декілька разів. Установлено, що найефективнішим для очищення є розчин пероксиду водню концентрацією 35 %, який забезпечував повне видалення забруднень з поверхні каменю. За літературними даними та проведеними експериментами, найімовірнішим каталізатором розкладу пероксиду водню на поверхні каменю є фермент каталаза, що міститься в мікроорганізмах, присутніх на органічних забрудненнях. Також ініціювати розклад пероксиду водню можуть солі металів змінної валентності, наприклад, іони заліза, які можуть бути присутні на поверхні пам’яток архітектури, виготовлених з каменю. Застосування розчинів пероксиду водню забезпечувало також антисептичне оброблення поверхні.
  • Thumbnail Image
    Item
    Застосування термодинамічного аналізу для оцінки можливості перебігу хімічних реакцій в пам’ятках архітектури, виготовлених з каменю
    (Видавництво Львівської політехніки, 2019-03-20) Волошинець, В. А.; Voloshynets, V.; Національний університет “Львівська політехніка”; Lviv Polytechnic National University
    Розглянуто застосування термодинамічного аналізу для вивчення рівноваги хімічних реакцій між компонентами пам’яток архітектури, виготовлених з каменю та компонентами повітря великих міст. Для оцінювання можливості перебігу хімічної реакції необхідно розрахувати зміну ентальпії, ентропії та енергії Гіббса. Тепловий ефект реакції (зміна ентальпії) та зміна ентропії мають вторинне значення для перебігу таких реакцій. Енергія Гіббса за сталого тиску та температури є критерієм скерованості процесу складовими якої є тепловий ефект та зміна ентропії реакції. Від’ємне значення енергії Гіббса, згідно з розрахунками для хімічної реакції., свідчить про можливість її самочинного перебігу, а додатне значення вказує на неможливість самочинного перебігу такої реакції. Розрахунок здійснюють у два етапи. У першому розраховують тепловий ефект реакції та зміну ентропії при 298 К у другому зміну цих параметрів та енергії Гіббса в температурному інтервалі експлуатації пам’ятки архітектури. На прикладі взаємодії оксиду сірки (YI) з вапняком показано застосування цього методу в температурному інтервалі -30 °С … +50 °С. У результаті обрахунків встановлено, що за цих умов ця реакція може самочинно відбуватися, а зі збільшенням температури термодинамічний напір дещо зменшується. Перебіг цієї реакції призводить до перетворення вапняку на сульфат кальцію, що ймовірно обумовлює появу зон з послабленими механічними властивостями. Запропоновано методи запобігання перебігу цієї реакції, які передбачають оптимізацію руху транспорту, регулювання двигунів внутрішнього згорання, заміну автомобілів з двигунами внутрішнього згорання на електромобілі, застосування плівкотвірних композицій з метою формування ізоляційного шару між вапняком та агресивними компонентами повітря великих міст.
  • Thumbnail Image
    Item
    Властивості поліметилакрилатиих плівок, модифікованих малеїновою кислотою
    (Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2002) Собечко, І. Б.; Волошинець, В. А.; Національний університет “Львівська політехніка”
    Досліджено вплив малеїнової кислоти на властивості поліметилакрилатних емульсійних плівок. Модифікацію плівок здійснювали двома способами - кополімеризацією та введенням малеїнової кислоти у готовий поліметилакрилатний латекс. Встановлено, що міцність, еластичність та водопоглинання плівок залежить від способу її модифікації. Збільшення міцності та зменшенння водопоглинання модифікованих плівок пов'язане з наявністю полярних карбоксильних груп на поверхні латексних частинок, що приводить до ущільнення структури полімеру за рахунок міжмолекулярних взаємодій. It was investigated the influence of malein acid upon the emulsion films behaviour. Modification of the films was incarnated by two methods: coporymerization and introduction of malein acid into finished polymethylacrylic latex. It was found out the solidness, elasticity and water absorbing of the films depends on the method of then: modification. Hie increasing of durability and decreasing of water absorbing of modincated fihns related to the araflabuity of polar carboxyl croupe on the latex particle surface leading to the consolidation of polymer's strucnre owing to intermolecular's interaction.
  • Thumbnail Image
    Item
    Емульсійна кополімеризація метилакрилату з малеїновою кислотою
    (Видавництво Національного університету "Львівська політехніка", 2006) Собечко, І. Б.; Волошинець, В. А.
    Досліджено розподіл малеїнової кислоти між метилакрилатом та водою, розраховано коефіцієнти рівняння закону розподілу Нернста–Шилова. Згідно з розподілом основна частка малеїнової кислоти кополімеризується у воді з метилакрилатом, утворюючи карбоксилвмісні кополімери, які беруть участь у формуванні захисного шару на поверхні частинок. It is explored division of maleic acid between methylacrylat and water, it is set that the got results in the explored range of concentrations submit to the law of division of Nernsta- Shylova. In obedience to the law of division basic particles of maleic acid of copolymerization in water with methylacrylat forming polymers with carboxylic grou, which take part in forming of protective layer.
  • Thumbnail Image
    Item
    Розрахунок кінетичних параметрів естерифікації деканолу – 1 акриловою кислотою
    (Видавництво Національного університету "Львівська політехніка", 2006) Коваленко, Т. П.; Красінська, Н. В.; Волошинець, В. А.
    Для створення моделі промислового полімеру на основі акрилатів здійснене кінетичне дослідження реакції естерифікації деканолу–1 акриловою кислотою та запропоновані рівняння естерифікації, що визначають його закономірності. For creation of industrial polymer model on the basis of akrilates was conducted kinetic research of esterification of deconol-1 by acrylic acid were offered equations of esterification process that fully determines its.
  • Thumbnail Image
    Item
    Каталітичний розклад пероксиду водню в присутності акрилатних дисперсій карбоксилвмісних полімерів
    (Видавництво Національного університету "Львівська політехніка", 2006) Волошинець, В. А.; Ганишнюк, Т. А.; Федак, Р. Т.
  • Thumbnail Image
    Item
    Термічні властивості емульсійного кополімеру модифікованого йонами лужних металів
    (Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2004) Волошинець, В. А.; Кочубей, В. В.
    Проведено дослідження термоокислювальної деструкції емульсійних акрилатних комоплімерів БА-МА-МАК нейтралізованих основами лужних металів LiOH, NaOH, KOH. Установлено, що на теплові ефекти та кінетичні параметри термоокислювальної деструкції плівок впливає природа лужного металу. Investigation thermal decomposition in air atmosphere emulsion acrylic copolymers BА-МА-МАК neutralized the bases of alkaline metals LiOH, NaOH, KOH. It is established, that thermal effects and kinetic parameters thermal decomposition in air atmosphere films are influenced with a nature of alkaline metal.
  • Thumbnail Image
    Item
    Використання органічних барвників для отримання забарвлених емульсійних плівок
    (Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2004) Волошинець, В. А.; Дегтярьова, А.
    Досліджено отримання забарвлених акрилових емульсій з використанням органічних барвників. Екстракція водою барвників з плівок дозволила вибрати відповідні речовини для отримання забарвлених полімерів. Встановлено незначний вплив температури на взаємодію барвників з полімерними частинками акрилових дисперсій. The obtain of painted acrylic dispertions with using of organic dyes was investigated in work. Organic dyes was chosen for obtaining of painted polymers due to extraction by water dyes from films. The unimportant influence of temperature to the process interaction of dyes with polymeric particles of acrylic dispertions was observed.
  • Thumbnail Image
    Item
    Одержання модифікованих поліметакрилатних присадок до олив та дослідження їхніх властивостей
    (Видавництво Львівської політехніки, 2011) Коваленко, Т. П.; Волошинець, В. А.
    Синтезовано модифіковані поліметакрилатні присадки радикальною (ко)полімеризацією децилметта децилакрилату зі стиролом у бензолі та досліджено їх фізико-хімічні характеристики і експлуатаційні властивості оливи І-20А. The modified polymethacrylic additives are synthesized by radical copolymerization of decylmeth- and decylacrylate with styrene in benzene and their physicochemical characteristics and operational properties of oil І-20А were studied.