Вісники та науково-технічні збірники, журнали

Permanent URI for this communityhttps://ena.lpnu.ua/handle/ntb/12

Browse

Search Results

Now showing 1 - 10 of 10
  • Thumbnail Image
    Item
    Алґебро-диференціальні рівняння нелінійного прохідного чотириполюсника
    (Видавництво Львівської політехніки, 2023-02-28) Чабан, Василь; Рижий, Тарас; Tchaban, Vasyl; Ryzhyi, Taras; Lviv Polytechnic National University
    Запропоновано метод формування алгебро-диференціальних рівнянь нелінійного прохідного активного чотириполюсника, які пов’язують між собою його незалежні полюсні струми і незалежні полярні напруги. Складність аналізу полягає у тому, що частина як внутрішніх, так і зовнішніх невідомих можуть перебувати під символом диференціювання. Стартовою інформацією для цього формування є спільні диференціальні рівняння системи внутрішніх та зовнішніх струмів і напруг. Метод продемонстровано на двох випадках формування відповідних алгебро-диференціальних рівнянь систем як таких, що утворені нелінійними двополюсними елементами. Аналіз істотно спрощується за наявности внутрішніх D-вироджень системи або суто резистивних кіл.
  • Thumbnail Image
    Item
    Теоретичне обґрунтування експериментального закону Фарадея
    (Видавництво Львівської політехніки, 2023-02-28) Чабан, Василь; Tchaban, Vasyl; Lviv Polytechnic National University
    Фундаментальні закони природи поки що вдається встановити лише експериментально. До них належить і закон Фарадея про електромагнітну індукцію в математичному представленні як другий закон Максвелла електричного поля. Теоретично вивести його на підставі законів електродинаміки непосильно. Тож у роботі зроблено сміливу спробу теоретично одержати його аналог у гравітаційному полі, а вже відтак на підставі електромеханічних аналогій повернутися в електричне поле. Це успішно зроблено. Але виникла потреба математично реабілітувати самі електромеханічні аналогії, репутація яких постраждала через зворотну пролонгацію закону з електрики в гравітацію під назвою гравіто(електро)магнетизму. Таке заглиблення у світ двох дисциплін – електрики і механіки – корисне для поглибленого розуміння фізичних процесів, а заодно їх кількісного виявлення.
  • Thumbnail Image
    Item
    Electrical Interaction of Electron-Proton Tandem
    (Видавництво Львівської політехніки, 2021-10-10) Чабан, Василь; Tchaban, Vasyl; Lviv Polytechnic National University
    На основі адаптованого закону Кулона на випадок рухомих мас з урахуванням скінченної швидкости поширення електричного поля одержано диференціальні рівняння електромеханічного стану тандема “електронпротон”. Просимульовано реальні стани, а також низку нереальних перехідних станів захоплення електрона протоном на власну орбіту. Наперекір заборонам квантової фізики в полі мікросвіту введено математичне поняття електромеханічної чорної діри з радіусом 15 5.6358 10-= × emr на кшталт тієї, що існує в небесній механіці. Просимульовано перехідні процеси, що засвідчують колапс законів електрики і механіки за порогом r(t) < rem. З цього приводу розпочато дискусію.
  • Thumbnail Image
    Item
    Radial Component of Vortex Electric Field Force
    (Видавництво Львівської політехніки, 2021-05-05) Чабан, Василь; Tchaban, Vasyl; Lviv Polytechnic National University
    У статті одержані диференціальні рівняння руху електрично наладованих тіл у нерівномірному вихровому електричному полі у всіх можливих діапазонах швидкостей. У силовій взаємодії на додачу до двох компонентів – кулонівської і лоренцової сил – задіяно третій компонент досі невідомої сили. Цей компонент, як виявилося, відіграє вирішальну роль у динаміці руху. Рівняння записано у звичному 3D евклідовому просторі і фізичному часі. При цьому враховано скінченну швидкість поширення електричного поля і закон збереження електричного ладунку. На цій підставі просимульовано траєкторію руху електрона в нерівномірному електричному полі, зґенерованому позитивно наладованим сферичним тілом. Дано фізичну інтерпретацію одержаним математичним результатам, поданим у векторній і координатній формах. Приклади симуляції додано.
  • Thumbnail Image
    Item
    Loretz Force in Vortex Electric Field
    (Видавництво Львівської політехніки, 2020-02-24) Чабан, Василь; Tchaban, Vasyl; Lviv Polytechnic National University
    У наш час функції закону взаємодії рухомих наладованих тіл перебрала на себе цілковито теорія відносности, прикриваючись псевдогаслом про неспроможність перетворень Галілея. Усупереч цьому в статті адаптовано силу Лоренца на випадок рухомих ладунків у всеможливому діапазоні швидкостей у звиклих тривимірному Евклідовому просторі і часі. При цьому враховано скінченну швидкість поширення електричного поля і закон збереження електричного ладуну. На цій підставі просимульовано траєкторію вільного руху електрона в нерівномірному електричному полі, зґенерованому позитивно наладованимним сферичним тілом.
  • Thumbnail Image
    Item
    Варіаційний принцип Гамільтона–Остроградського в термoдинаміці
    (Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2006-01-31) Чабан, Василь; Чабан, Андрій; Національний університет “Львівська політехніка”; Ряшівський університет
    Адаптовано принцип Гамільтона – Остроградського на дисипативні системи. Рівняння нестаціонарної теплопровідности одержані на підставі спільного варіаційного принципу залежно від використовуваної повної енерґії системи, що зосереджена в зоні інтеґрування. Гамільтонова дія трактується як функціонал відповідних диференціальних рівнянь.
  • Thumbnail Image
    Item
    Симуляція ферорезонансних режимів електричних машин
    (Видавництво Національного університету "Львівська політехніка", 2002) Чабан, Василь; Білий, Леонід; Білозор, Ігор; Лишук, Віктор; Національний університет “Львівська політехніка”
    Запропоновано метод розрахунку ферорезонансних режимів електричних машин, що базується на побудові моделі чутливости до початкових умов і ньютонівських ітераціях Наведено результати комп’ютерної симуляції. Предложен метод расчета феррорезонансных режимов электрических машин, который базируется на построении модели чувствительности к начальным условиям и ньютоновских иерациях. Приведены результаты расчета. There is proposed the method of calculation of ferroresonance regimes of electric machines. The method is based on construction of sensitivity model to initial condition and on Newton’s iterations. The results of computation are given.
  • Thumbnail Image
    Item
    Діагностика пошкоджень ламінованих осердь
    (Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2005) Чабан, Василь; Кватер, Тадей; Пенкала, Роберт
    Запропоновано метод визначення пошкоджень ламінованих осердь електротехнічних пристроїв за допомогою штучної нейронної мережі. Навчання мережі здійснюється на підставі усталеного струму обмотки намаґнечування, одержаного з польової математичної моделі електротехнічного пристрою. Подаються результати комп’ютерної симуляції. Предложен метод определения повреждений шихтованных сердечников электротехнических устройств с помощью искусственной нейронной сети. Процесс обучения сети осуществляется на основании установившегося тока обмотки намагничивания, полученного на основании полевой математической модели электротехнического устройства. Прилагаются результаты расчетов на ЭВМ. In the paper we present the method of definition of defect in laminated structure of electric device cores taking into consideration steady-state current in magnetizing windings. As the tool of diagnostic method we used artificial neural networks (ANN). To obtain input signals for the ANN we used mathematical field model of the electric device. The results of computation are given.
  • Thumbnail Image
    Item
    Вимірювання температури феромагнетика за допомогою штучної нейронної мережі
    (Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2003) Чабан, Василь; Киця, Е.; Чабан, Андрій
    Запропоновано метод визначення температури феромаґнетика за допомогою штучної нейронної мережі. Як учителя мережі використано польову математичну модель тороїда. Навчання здійснювалося за стандартною підпроґрамою зустрічної пропаґації. Як вхідні сиґнали використано усталені значення струму обмотки намаґнечування. Подаються результати комп’ютації. Предложен метод определения температуры ферромагнетика с помощью искусственной нейронной сети. В качестве учителя сети используется полевая математическая модель тороида. Обучение осуществляется с помощью стандартной подпрограммы встречной пропагации. В качестве входных сигналов используются установившиеся значения тока обмотки намагничивания. Приводятся результаты расчета на ЭВМ. In the paper is proposed the method of determination of temperature of ferromagnetic by artificial neural networks (ANN). As supervisor of ANN we used a perfect mathematical field model of toroid. In process of computer simulation are used standard methods of back propagation. As input signals are used the steady-state currents of magnet winding. The results of computation are given.
  • Thumbnail Image
    Item
    Два штрихи до українського правопису
    (Видавництво Національного університету "Львівська політехніка", 2007) Чабан, Василь
    Сформульовано принцип передачі на письмі й у звуці чужоземних слів. На цій підставі запропоновано зберегти оригінальне звучання дифтонгів і найширше вживання літери і звуку ґ у вкраїнській науково-технічній термінології як такій, що тяжіє до інтернаціональної. In the paper the principle of on writing and on labial transfer of foreign terms is formulated. On this base is proposed to save original phonation of diphthongs and the wide using of letter g in Ukrainian scientific and technical terminology, which is nearly international.