Вісники та науково-технічні збірники, журнали

Permanent URI for this communityhttps://ena.lpnu.ua/handle/ntb/12

Browse

Search Results

Now showing 1 - 6 of 6
  • Thumbnail Image
    Item
    Окремі питання кримінальної відповідальності за домашнє насильство
    (Видавництво Львівської політехніки, 2021-01-10) Марисюк, Костянтин; Борецька, Марія; Marysyuk, Kostyantyn; Boretska, Mariya; Національний університет “Львівська політехніка”; Lviv Polytechnic National University
    Стаття присвячена аналізу питань кримінальної відповідальності за домашнє насильство. Згідно зі статтею 1261 КК України, домашнє насильство визначається як умисне систематичне вчинення фізичного, психологічного або економічного насильства щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких відносинах, що призводить до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров’я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілої особи. З аналізу об’єктивної сторони згаданого кримінального правопорушення випливає, що домашнє насильство є кримінальним правопорушенням з матеріальним складом. Діяння полягає у вчиненні: фізичного, психологічного та економічного насильства. Потерпілим від домашнього насильства може бути подружжя чи колишнє подружжя або інша особа, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких стосунках, а також інші особи, які пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки, за умови спільного проживання. Констатовано, що останні зміни до кримінального законодавства спричинили вагомий внесок у боротьбу з домашнім насильством в Україні. Ці зміни враховують загальновизнані міжнародні принципи регулювання досліджуваної сфери відносин. Проте, проблемою й надалі залишається нечіткість вітчизняного законодавства та відсутність уніфікованої позиції щодо кваліфікації діянь, які становлять домашнє насильство.
  • Thumbnail Image
    Item
    Кримінально-правові та кримінологічні аспекти домашнього насильства
    (Видавництво Львівської політехніки, 2019-02-26) Гумін, О. М.; Йосипів, А. О.; Humin, O. M.; Yosypiv, A. O.; Гумин, О. М.; Йосыпив, А. О.; Національний університет “Львівська політехніка”; Львівський державний університет внутрішніх справ; Lviv Polytechnic National University; Lviv state University of internal affairs
    Досліджено з кримінально-правового та кримінологічного поглядів проблему домашнього насильства. Зазначено, що нині виникла необхідність у системному аналізі сфери сімейно-побутових відносин, оскільки в цій сфері виявилися нові кримінологічно значущі чинники, а також інтенсифікувалися ті чинники, які раніше діяли, що позначилося на кількісних та якісних ознаках злочинності у сфері сімейно-побутових відносин. Визначено, що внесення змін до Кримінального кодексу України і запровадження цим кримінальної відповідальності за домашнє насильство стало значним кроком до подолання проблеми державного масштабу і дало змогу говорити про домашнє насильство не як про якесь узагальнене поняття, а як про конкретний злочин. Аналіз вироків з цієї категорії справ показав, що здебільшого суд призначає покарання у вигляді громадських робіт, дії насильницького характеру вчиняють у стані алкогольного сп’яніння, а також те, що більшість постраждалих укладали угоду про примирення із засудженим.
  • Thumbnail Image
    Item
    Домашнє насильство та його адміністративно-деліктна характеристика
    (Видавництво Львівської політехніки, 2019-03-26) Остапенко, Олексій; Ostapenko, Oleksiy; Остапенко, Алексей; Національний університет “Львівська політехніка”; Lviv Polytechnic National University
    Захист прав, свобод і законних інтересів людини і громадянина, їх недоторканність закріплено в Конституції України. Дотримання і забезпечення недоторканності особи, захист її від фізичних, психологічних посягань, дотримання належних матеріальних умов передбачено Законом України “Про запобігання та протидію домашньому насильству”, а також Кодексом України про адміністративні правопорушення (ст. 173-2) та іншими нормативними актами. Це означає, що суспільний порядок як у різних соціальних групах населення, так і в сім’ї має правове забезпечення. Разом з тим, усі суспільства за сутністю передбачають сукупність індивідів, які колективно утверджують певні уявлення про поведінку особи залежно від суспільства, в якому вона проживає. Насильницька поведінка індивідів спостерігається у кожному суспільстві, жодне не вирішило проблему насильства, повністю ліквідувавши його. У сучасній Україні насильство, зокрема в домашніх умовах щодо членів сім’ї, не вдається стримати і підпорядкувати волі держави. Це пояснюється тим, що насильство має багато вимірів, проявляється у фізичних діях (погрози фізичної розправи), у психологічному тиску, переслідуванні особи (погрози, образи), у створенні матеріальних труднощів тощо. Пояснення функціонування суспільства, визначення рівня його розвитку повинно ґрунтуватися на результатах боротьби з цим асоціальним явищем, профілактиці насильства, здійсненні контролю з боку держави, громадських організацій за насильством у всіх його проявах. Неналежне здійснення боротьби з домашнім насильством, профілактики його спонукає до пошуку нових шляхів його локації та припинення. Успіх у боротьбі з домашнім насильством буде реальним за умови з’ясування впливу негативних умов і причин, які спричиняють вчинення насильницьких дій. Ці та інші питання стануть предметом з’ясування суспільної небезпеки і шкоди вчинення домашнього насильства.
  • Thumbnail Image
    Item
    Державна політика у сфері попередження насильства в сім’ї: поняття та сучасний стан
    (Видавництво Львівської політехніки, 2017-03-28) Лесько, Наталія; Lesko, Nataliya; Леско, Наталья; Національний університет “Львівська політехніка”; Lviv Polytechnic National University
    Досліджується поняття та сучасний стан державної політики у сфері попередження насильства у сім’ї. Висвітлюються проблеми правового регулювання захисту дітей від насильства. Аналізуються основні вимоги Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбі із цими явищами від 11 травня 2011 р.
  • Thumbnail Image
    Item
    Зарубіжний досвід запобігання сімейно-побутовим насильницьким злочинам щодо жінок правоохоронними органами
    (Видавництво Львівської політехніки, 2016) Гумін, О.; Римарчук, Г.
    Розглядаються законодавство та практика правоохоронних органів країн світу щодо питання превенції насильницьких злочинів у сім'ї, а саме: спрямованих на кримінально карну поведінку проти жінок. Окрім того, визначені найефективніші методи боротьби та профілактики з сімейно-побутовим насильством, особливо щодо жінок. Рассматривается законодательство и практика правоохранительных органов стран мира по вопросу превенции насильственных преступлений в семье, а именно: направленных на уголовно наказуемое поведение в отношении женщин. Кроме того, определены наиболее эффективные методы борьбы и профилактики с семейно-бытовым насилием, в особенности, в отношении женщин. The article provides an overview of the legislation and practices of law enforcement agencies around the world on the issue of prevention of crimes of violence in the family, and it is aimed at criminal behavior against women. In addition, it identifies the most effective methods of control and prevention with family and domestic violence, especially against women.
  • Thumbnail Image
    Item
    Загальна характеристика статусу суб’єктів попередження насильства в сім’ї
    (Видавництво Львівської політехніки, 2016) Лесько, Н. В.
    Розглянуто юридичне та філософське тлумачення правового статусу суб’єктів попередження насильства в сім’ї, досліджено існуючі класифікації суб’єктів попередження насильства в сім’ї. Запропоновано пропозиції щодо вдосконалення діяльності даних органів. Рассмотрены юридическое и философское толкование правового статуса субъектов предупреждения насилия в семье, исследованы существующие классификации субъектов предупреждения насилия в семье. Предложены пути совершенствования деятельности данных органов. Considered legal and philosophical interpretation of the legal status of domestic violence prevention, researched existing classification of domestic violence prevention. A proposal on improvement of these bodies.