Юридичні науки. – 2020. – Том 7, № 1

Permanent URI for this collectionhttps://ena.lpnu.ua/handle/ntb/55801

Вісник Національного університету “Львівська політехніка”

У збірнику наукових праць серії “Юридичні науки” викладено результати наукових досліджень актуальних проблем з різних напрямів юридичної науки, розроблено наукові концепції щодо вдосконалення вітчизняного та зарубіжного законодавства. До нього увійшли аналітичні статті та фахові коментарі вчених Навчально-наукового інституту права, психології та інноваційної освіти Національного університету “Львівська політехніка”, вітчизняних і зарубіжних науковців, експертні оцінки та рецензії провідних фахівців у галузі права. На авторів опублікованих матеріалів покладено повну відповідальність за підбір, точність наведених фактів, цитат, економіко-статистичних даних, відповідної галузевої термінології, власних імен та інших відомостей.

Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. Серія: Юридичні науки : збірник наукових праць / Міністерство освіти і науки України, Національний університет “Львівська політехніка”; голова Редакційно-видавничої ради Н. І. Чухрай. – Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2020. – Том 7, № 1. – 244 с. : іл.

Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. Серія: Юридичні науки

Зміст (том 7, № 1)


1
8
15
23
30
37
43
48
54
61
65
71
77
83
89
99
107
114
120
127
134
141
148
153
160
167
173
178
184
191
197
204
210
217
223
233
243

Content (Vol. 7, No 1)


1
8
15
23
30
37
43
48
54
61
65
71
77
83
89
99
107
114
120
127
134
141
148
153
160
167
173
178
184
191
197
204
210
217
223
233
243

Browse

Search Results

Now showing 1 - 10 of 37
  • Thumbnail Image
    Item
    Поняття та ознаки юридичного конфлікту: соціологічно-правовий аналіз
    (Видавництво Львівської політехніки, 24-02-20) Колич, Ольга; Сесюк, Юрій; Kolych, Olha; Sesiuk, Yuri; Колич, Ольга; Сесюк, Юрий; Національний університет “Львівська політехніка”; АО “Чаша правосуддя”; Lviv Polytechnic National University; Lawyer association “Bowl of Justice”
    Проаналізовано підходи до розуміння юридичного конфлікту в історичній ретроспективі та у сучасних наукових дослідженнях. Розглянуто правовий конфлікт як явище, об’єктивно притаманне для кожного суспільства. Визначено особливості соціального та правового конфлікту. Розкрито відмінності між категоріями “суперечність” та “конфлікт”. З’ясовано ознаки соціального конфлікту та юридичного конфлікту. Охарактеризовано стадії правового конфлікту: передконфліктну стадію; стадію виникнення правових відносин; стадію розвитку конфлікту; стадію розв’язання конфлікту, післяконфліктну стадію.
  • Thumbnail Image
    Item
    До питання, чи справді державні суверенітети втрачають свою ментальність?
    (Видавництво Львівської політехніки, 24-02-20) Кельман, Михайло; Коваль, Ігор; Кельман, Ростислав; Kelman, Muhaylo; Koval, Igor; Kelman, Rostislav; Кельман, Михаил; Коваль, Игорь; Кельман, Ростислав; Національний університет “Львівська політехніка”; Lviv Polytechnic National University
    У статті подано теоретико-правову характеристику суверенітету сучасних держав із урахуванням його видів та особливостей його розвитку під впливом деяких процесів, що відображаються на його змісті. А також визначено чинники втрати суверенітету державами.
  • Thumbnail Image
    Item
    Роль еліт у побудові сучасної держави та основні теоретичні засади щодо удосконалення процесу їх діяльності
    (Видавництво Львівської політехніки, 24-02-20) Кельман, Михайло; Кристиняк, Мирослава; Kelman, Myhaylo; Kristinyak, Myroslava; Кельман, Михаил; Кристиняк, Мирослава; Національний університет “Львівська політехніка”; Lviv Polytechnic National University
    У статті досліджено наукові підходи до трактування поняття “еліти”, визначено ключові особливості діяльності сучасних еліт, досліджено їх головну роль в контексті сучасних процесів розвитку держави та зазначено важливість їх впливу на формування сучасної держави. З огляду на це запропоновано основні теоретичні засади щодо процесу удосконалення їх діяльності з метою покращення процесу побудови сучасної держави в контексті сучасних процесів розвитку країни.
  • Thumbnail Image
    Item
    Методологічні засади юридичної науки
    (Видавництво Львівської політехніки, 24-02-20) Кельман, Михайло; Kelman, Myhaylo; Кельман, Михаил; Національний університет “Львівська політехніка”; Lviv Polytechnic National University
    Розглянуто у науковому і концептуальному розумінні методологічні засади в юридичній науці. Критика стану методологічних досліджень у нашій науці, виходячи з мети, формування в Україні громадянського суспільства, побудови демократичної правової держави, ринкової економіки є цілком виправданою. Лише за характером проблем, що виникають у юридичній науці у зв’язку із зазначеними цілями, а також за масштабом дослідницьких завдань, насамперед методологія постає однією з найменш розроблених галузей нашої науки і загальної теорії права. Причина цього, на перший погляд, майже банальна і пов’язується, головним чином, з двома обставинами: об’єктивно зумовленою деактуалізацією марксистських гносеологічних установок у сучасній українській юридичній науці та відсутністю при цьому сформованих філософськометодологічних підходів, альтернативних марксизмові.
  • Thumbnail Image
    Item
    Шляхи удосконалення організаційних форм адвокатського самоврядування в Україні
    (Видавництво Львівської політехніки, 24-02-20) Забзалюк, Дмитро; Zabzaliuk, Dmytro; Забзалюк, Дмитрий; Львівський державний університет внутрішніх справ; Lviv State University of Internal Affairs
    Здійснено теоретичний аналіз шляхів удосконалення організаційних форм адвокатського самоврядування в Україні. Досліджено, що адвокатське самоврядування є чітким показником розвитку інституту адвокатури, міцної й незалежної адвокатської корпорації. Доведено, що на сучасному етапі судово-правової реформи, коли відбулося ставлення адвокатури як самоврядного інституту правової системи, завданням адвокатської спільноти є вдосконалення системи органів адвокатського самовряднування, виважений розподіл повноважень між органами адвокатського самоврядування та їх здійснення ефективно й відповідно до законодавства.
  • Thumbnail Image
    Item
    Право та правова свідомість: взаємодія, взаємозалежність та взаємовплив
    (Видавництво Львівської політехніки, 24-02-20) Забзалюк, Дмитро; Zabzaliuk, Dmytro; Забзалюк, Дмитро; Львівський державний університет внутрішніх справ; Lviv State University of Internal Affairs
    Здійснено філософсько-правовий аналіз взаємодії, взаємозалежності та взаємовпливу права та правової свідомості. Досліджено, що правосвідомість є супутником права, а тому ми можемо виокремити притаманні їм спільні риси, а саме: вони належать до єдиної правової системи; виконують нормативно закріплені функції; характеризуються певною структурою; обумовлюються спільними соціально-економічними, політичними, ідеологічними, культурними та іншими факторами. З’ясовано, що право і правосвідомість мають автономний характер, тому вони чітко розрізняються за своїми сутнісно-змістовими ознаками, завдяки яким вони виокремлюються із всієї множини правових явищ.
  • Thumbnail Image
    Item
    Шляхи вдосконалення моделі конституційного правосуддя в Україні: історико-правова та міжнародна практика
    (Видавництво Львівської політехніки, 24-02-20) Ковальчук, Олена; Сорочкіна, Олена; Kovalchuk, Olena; Sorochkina, Olena; Ковальчук, Елена; Сорочкина, Елена; Національний університет “Львівська політехніка”; Lviv Polytechnic National University
    З’ясовано особливості виникнення та розвитку основних моделей конституційного правосуддя. Становлення певної моделі конституційного контролю в кожній країні пов’язано із історичними, соціальними, економічними, національними, законодавчими передумовами виникнення конкретної моделі. Описано ключові особливості європейської, американської моделі конституційного правосуддя та моделі ампаро. Наголошено, що на теренах нашої держави питання про створення органу конституційного правосуддя було неможливим до здобуття Україною незалежності. Зауважено, що для України притаманною моделлю конституційного правосуддя є європейська модель.
  • Thumbnail Image
    Item
    Проблема сутності народного суверенітету та його визначення в конституційному праві
    (Видавництво Львівської політехніки, 24-02-20) Ковальчук, Віталій; Богів, Ярина; Kovalchuk, Vitaliy; Bohiv, Yaryna; Ковальчук, Виталий; Богив, Ярина; Національний університет “Львівська політехніка”; Lviv Polytechnic National University
    З’ясовано сутність народного суверенітету як правового феномену та запропоновано його авторське визначення для науки конституційного права. Доведено, що “народний суверенітет” є складним правовим поняттям, яке складається з двох взаємопов’язаних та взаємодоповнювальних елементів – “суверенітет” та “народ”, які формують цілісну правову категорію, яка одночасно є основоположним принципом сучасного конституціоналізму. Зміст народного суверенітету полягає у тому, що це сформована в процесі суспільного життя природна властивість народу володіти верховною, незалежною, установчою владою, яка виражає загальну волю кожного індивіда і реалізується у правах громадян, за їх безпосередньої участі, в межах наявної конституційної держави.
  • Thumbnail Image
    Item
    Використання методу гіпнозу для подолання протидії під час розслідування злочинів у сфері службової діяльності
    (Видавництво Львівської політехніки, 24-02-20) Ромців, Олена; Romtsiv, Olena; Ромцив, Елена; Національний університет “Львівська політехніка”; Lviv Polytechnic National University
    Присвячено дослідженню особливостей та вимог до процесу та алгоритмів гіпнорепродукції під час подолання протидії під час розслідування злочинів у сфері службової діяльності.